HomeSpołeczeństwoMSZ: Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa w Polsce. „Na skutek działań polskich służb”

MSZ: Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa w Polsce. „Na skutek działań polskich służb”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w środę, że „na skutek działań polskich służb dyplomatyczno-konsularnych” 25 maja Irena Biernacka, Maria Tiszkowska, Anna Paniszewa przyjechały do Polski. Osobom tym udzielono niezbędnego wsparcia i zostały otoczone odpowiednią opieką – poinformowało w środę MSZ.

Aresztowanie Marii Tiszkowskiej, Ireny Biernackiej i Anny Paniszewej było efektem represji wymierzonych w przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi i Związku Polaków na Białorusi ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki. Wszystkim groziło do 12 lat więzienia. O uwolnienie przedstawicieli ZPB apelowali przedstawiciele państw UE, a także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Działania władz w Mińsku wobec mniejszości polskiej były powodem zapowiedzi kolejnej tury sankcji, które UE ma nałożyć na białoruskie władze.

W areszcie ciągle pozostają szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, a także dziennikarz i członek organizacji Andrzej Poczobut. Całą piątkę aktywistów białoruscy obrońcy praw człowieka uznali za więźniów politycznych.

Represje wobec Związku Polaków na Białorusi nasiliły się pod koniec marca tego roku, kiedy została zatrzymana, a następnie skazana na 15 dni aresztu Andżelika Borys. Później służby zatrzymały innych członków – Andrzeja Poczobuta, Irenę Biernacką i Marię Tiszkowską. Biernacka jest szefową oddziału organizacji w Lidzie, Tiszkowska w Wołkowysku, a Paniszewa – prezesem niezwiązanego z ZPB Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia.

Sprawa karna wszczęta wobec Andżeliki Borys oraz „innych osób”, jak informowała prokuratura generalna w Mińsku, dotyczy podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym oraz „rehabilitacji nazizmu”. Według prokuratury chodzi o organizowanie w okresie od 2018 roku „szeregu nielegalnych przedsięwzięć masowych z udziałem niepełnoletnich, w czasie których czczono uczestników band antysowieckich działających w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i po jej zakończeniu”.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka polskiego i pielęgnowanie polskich miejsc pamięci.

Mimo tego, że trzy nasze koleżanki odzyskały wolność ponad tydzień temu żadna z nich jak dotąd nie znalazła możliwości, żeby skontaktować się z redakcją i poinformować o swoim stanie oraz planach na najbliższą przyszłość.
Nie zapominajmy, że w więzieniu wciąż pozostają prezes ZPB Andżelika Borys i członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut.
Listy do nich można pisać pod adres:
Следственная тюрьма №8. 222163, г. Жодино, ул. Советская, 22А
Znadniemna.pl na podstawie tvn24.pl/PAP/facebook.com, na zdjęciu: Irena Biernacka, Maria Tiszkowska, Anna Paniszewa, fot.: wyborcza.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content