HomeBiałoruśPilne! Andrzeja Poczobuta przeniesiono do więzienia śledczego w Żodzino

Pilne! Andrzeja Poczobuta przeniesiono do więzienia śledczego w Żodzino

Andrzej Poczobut, znany dziennikarz, członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, aresztowany 25 marca przez Prokuraturę Generalną Białorusi w ramach tzw. „sprawy Polaków”, został przeniesiony z mińskiego aresztu „Waładarka” do Więzienia Śledczego nr 8 w białoruskim Żodzino (obwód miński).

O zmianie miejsca uwięzienia Andrzeja Poczobuta poinformowało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAZ). Nie wiadomo, czy przeniesienie do innego więzienia zastosowano wobec reszty oskarżonych w „sprawie Polaków”: prezes ZPB Andżeliki Borys, prezes Oddziału ZPB w Lidzie Ireny Biernackiej, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Marii Tiszkowsiej oraz prezes Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych w Brześciu Anny Paniszewej.

Z informacji pochodzących od rodzin Polaków, uwięzionych przez reżim Aleksandra Łukaszenki, wynika, że w ostatnich tygodniach przestały one otrzymywać korespondencję od swoich bliskich.

14 maja, do szefa aresztu „Waładarka” Andreja Cedryka list napisał redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, obawiający się o to, że  w areszcie mogą być naruszane prawa Andrzeja Poczobuta, będącego wieloletnim  współpracownikiem „Gazety Wyborczej”.

„Jeśli się okaże, że prawa Andrzeja Poczobuta są naruszane, poruszymy polską i międzynarodową opinię publiczną, a także instytucje międzynarodowe, skutecznie domagając się nałożenia kar na winnych” – napisał Adam Michnik w liście do szefa „Waładarki”.

Nie wiadomo, czy wysłany pocztą list Adama Michnika Andrej Cedryk otrzymał przed, czy już po przeniesieniu Andrzeja Poczobuta do innego więzienia śledczego. Mógł jednak list przeczytać na stronie Gazety Wyborczej, albo dowiedzieć o nim z innych mediów.

Nowy adres korespondowania do Andrzeja Poczobuta jest taki:

po białorusku:

Следчая турма №8. 222163, г. Жодзіна, вул. Савецкая, 22А,

Adresat:  Пачобут Андрэй Станіслававіч

po rosyjsku:

Следственная тюрьма №8. 222163, г. Жодино, ул. Советская, 22А,

Adresat: Почобут Андрей Станиславович

Znadniemna.pl na podstawie baj.by, wyborcza.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content