HomeBiałoruśIgor Bancer skazany na 1,5 roku ograniczenia wolności

Igor Bancer skazany na 1,5 roku ograniczenia wolności

Igor Bancer (na zdjęciu – po wyjściu z sali sądowej), lider i frontman grodzieńskiego zespołu street-punkowego „Mister X”, a w przeszłości redaktor mediów Związku Polaków na Białorusi, m.in. „Magazynu Polskiego na uchodźstwie” dzisiaj, 19 marca, usłyszał wyrok w procesie o popełnienie zbrodni o charakterze chuligańskim.

Sąd w Grodnie skazał Igora Bancera na 18 miesięcy ograniczenia wolności, z których 10 miesięcy zaliczono mu na poczet 5 miesięcy spędzonych  w więzieniu przed ogłoszeniem wyroku. Zgodnie z przepisami każdy dzień, odbyty przez oskarżonego w areszcie tymczasowym do chwili ogłoszenia wyroku jest zaliczany za dwa dni ograniczenia wolności, jeśli zapadnie taki właśnie wyrok.

Zbrodnia chuligaństwa, za którą skazano Bancera, polegała na tym, że 5 września 2020 roku przeprowadził performance w miejscu publicznym, podczas którego obnażył się przed funkcjonariuszami milicji.

Igor Bancer będzie odbywał wyrok ograniczenia wolności w zakładzie karnym typu otwartego. Oznacza to, że na ten okres zostanie zatrudniony w zakładzie pracy, wskazanym przez organy Służby Więziennej i, jeśli będzie to praca w Grodnie, to będzie mógł nocować w domu, codziennie widując się z rodziną. W przypadku, jeśli praca dla skazanego znajdzie się poza Grodnem, to zamieszka w internacie, w którym odwiedzać go będą mogli, de facto bez ograniczeń, znajomi i bliscy.

Dzisiaj, po ogłoszeniu wyroku Igor Bancer został wypuszczony  z klatki, w której przebywał podczas całego, trwającego szesnaście dni, procesu sądowego, prowadząc strajk głodowy, polegający na niespożywaniu jedzenia i picia.

Igor Bancer jest mężem przewodniczącej Rady Naczelnej ZPB Anżeliki Orechwo. Razem wychowują córkę i syna. Bancer ponadto ma syna z pierwszego małżeństwa.

Znadniemna.pl, fot.: Belsat.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content