HomeSpołeczeństwoPrezydent RP Andrzej Duda potępił skazanie dziennikarek TV Biełsat

Prezydent RP Andrzej Duda potępił skazanie dziennikarek TV Biełsat

W związku ze skazaniem dziennikarek Telewizji Biełsat Prezydent RP Andrzej Duda polecił polskim dyplomatom w Mińsku przekazanie stronie białoruskiej jego stanowczego sprzeciwu wobec represji przeciwko wolności słowa i prawom obywatelskim, wezwania do ich zaprzestania i amnestii – poinformował Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski.

Minister dodał, że „jednocześnie Polska wzywa wszystkich partnerów w Unii Europejskiej do solidarnej, konsekwentnej i zdecydowanej odpowiedzi na ten kolejny przejaw tłumienia podstawowych praw i wolności”.

W czwartek sąd w Mińsku skazał dwie dziennikarki Biełsatu Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową na dwa lata pozbawienia wolności za „organizację zamieszek”. Reporterki zostały ukarane za prowadzenie relacji online z mitingu upamiętniającego pobitego na śmierć Ramana Bandarenkę. To pierwszy na Białorusi wyrok skazujący dla dziennikarzy w sprawie karnej, związanej z protestami przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich.

W najbliższy poniedziałek Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w debacie wysokiego szczebla 46. sesji Rady Praw Człowieka, podczas której przypomni o łamaniu podstawowych praw człowieka w bezpośrednim sąsiedztwie Polski i Unii Europejskiej, a więc na Białorusi i w Rosji.

Znadniemna.pl za prezydent.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content