HomeBiałoruśAmbasady państw UE i USA apelują o powstrzymanie represji na Białorusi

Ambasady państw UE i USA apelują o powstrzymanie represji na Białorusi

Zachodni dyplomaci wezwali białoruskie władze do powstrzymania represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. W wydanym oświadczeniu ambasady państw należących do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii domagają się wypuszczenia na wolność osób zatrzymanych w związku z udziałem w akcjach protestacyjnych.

Dyplomaci zwracają uwagę na prześladowania obrońców praw człowieka, dziennikarzy, związkowców i adwokatów. Przypominają, że we wtorek na Białorusi doszło do przeszukań mieszkań i biur co najmniej 30 aktywistów, w tym Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” i Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. – To jest nie do przyjęcia – stwierdzili dyplomaci państw zachodnich.

Zauważyli przy tym, że Białorusini są prześladowani „za realizację swoich fundamentalnych praw podczas pokojowych akcji protestu” przeciwko wyborom prezydenckim w sierpniu 2020 roku, które nie były ani wolne ani sprawiedliwe.

„Tylko demokracja, szacunek dla praw człowieka, praworządność oraz wolne i uczciwe wybory, które uszanują demokratyczną wolę narodu Białorusi, mogą gwarantować stabilną, suwerenną i pomyślną przyszłość Białorusi” – napisano w oświadczeniu zachodnich ambasad.

Znadniemna.pl za IAR

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content