HomeKulturaKolejna rekordowa aukcja obrazów w ramach akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”!

Kolejna rekordowa aukcja obrazów w ramach akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”!

18,4 tysięcy złotych – taką kwotę uzbierały w tym roku w ramach dorocznej akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” rozgłośnia Polskie Radio Białystok i Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”!

Pieniądze wpłynęły po licytacji na antenie Polskiego Radia Białystok obrazów autorstwa malarzy, zrzeszonych w działającym przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwie Plastyków Polskich. Tegoroczna kwota znacznie, o ponad 6 tysięcy złotych, przekroczyła ubiegłoroczny wynik akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”, który był również rekordowy.

W ramach akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” dziennikarze Polskiego Radia Białystok codziennie w ciągu pięciu dni roboczych ubiegłego tygodnia licytowali różne prace plastyczne w programie „Najbliżej Ciebie” i w „Popołudniu z Polskim Radiem Białystok” (14:10-15:00).  Słuchacze chętnie nabywali grafiki, akwarele i obrazy olejne autorstwa polskich malarzy z Białorusi. 

W tym roku, oprócz rekordowej ogólnej kwoty, uzyskanej od licytacji obrazów, ustanowiono rekordowy wynik licytacji jednego obrazu. W ostatnim dniu akcji za 3500 złotych zlicytowany został,  startujący z ceny wywoławczej 400 złotych, obraz pt. „Ulice starego Grodna” autorstwa członka Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Michała Łatyszewa.

Obraz pt. „Ulice starego Grodna” autorstwa Michała Łatyszewa sprzedano za rekordową kwotę 3500 złotych

Pieniądze z licytacji obrazów zostaną przeznaczone na prezenty dla dzieci, które uczą się języka polskiego w ośrodkach nauczania języka polskiego przy Związku Polaków na Białorusi.

Ogółem ZPB prowadzi na terenie całej Białorusi około 100 ośrodków nauczania języka polskiego, do których uczęszcza około 8 tysięcy dzieci oraz młodych ludzi w wieku szkolnym. Tegoroczna, uzyskana z licytacji obrazów, rekordowa kwota pieniężna nie pokryje, niestety, potrzeb ZPB, aby obdarować prezentem gwiazdkowym każdego ucznia. Dlatego Związek Polaków na Białorusi podejmuje starania, aby uzyskać pomoc świąteczną dla dzieci także z innych źródeł. Polskie Radio Białystok z kolei prosi swoich słuchaczy o wpłacanie darowizn na rzecz akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” na specjalne konto nr 34 2490 0005 0000 4600 6753 8392.

 Znadniemna.pl na podstawie radio.bialystok.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content