HomeHistoria„Ojców Naszych Starym Szlakiem” w 70. rocznicę „Ostrej Bramy”

„Ojców Naszych Starym Szlakiem” w 70. rocznicę „Ostrej Bramy”

Członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wyruszają w pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej, która odbywa się w ramach XI Motocyklowego Rajdu „Ojców Naszych Starym Szlakiem”.

Fot.: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Fot.: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Motocykliści powędrują jutro po Grodzieńszczyźnie wraz z delegacją Związku Polaków na Białorusi, która odwiedzi groby żołnierzy Armii Krajowej w ramach rozpoczynających się obchodów 70. rocznicy operacji „ Ostra Brama”.

Uczestnicy motocyklowej pielgrzymki zbiorą się dzisiaj wieczorem w Sokółce, aby w tamtejszym kościele pw. św. Antoniego Padewskiego wspólnie uczestniczyć w Eucharystii. Motocykliści chcą właśnie modlitwą rozpocząć swoje pielgrzymowanie, aby poprosić o błogosławieństwo na drogę i zawierzyć trudy trasy Panu Bogu. Po zakończeniu Liturgii odbędzie się odprawa wszystkich członków wyprawy w celu omówienia wyprawy.

– Jedziemy pod kątem pomocy Polakom na Kresach i pod kątem pomocy kombatantom Armii Krajowej, którzy tam mieszkają. Jedziemy również do Domu Dziecka w Bogdanowie, by wspomóc dzieci przede wszystkim swoją pracą, ale i jakimiś upominkami – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Krzysztof Butlewski, organizator Motocyklowego Rajdu „Ojców Naszych Starym Szlakiem”.

Trasa XI Motocyklowego Rajdu „Ojców Naszych Starym Szlakiem” wiedzie z Polski na Białoruś. Motocykliści w dniach 2-9 lipca br. pokonają w sumie 1500 kilometrów, a wszystko po to, aby odwiedzić ważne miejsca w historii Rzeczypospolitej.

Trasa Rajdu:

2 lipca – zbiórka wszystkich uczestników w Sokółce

– godz. 18.00 – udział we Mszy św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, ul. Grodzieńska 47

– godz. 20.00 – odprawa i omówienie trasy, nocleg w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sokółce

3 lipca – planowana trasa: Grodno, Lida, nocleg w okolicach pod namiotami. Przebieg: około 380 km. Nawierzchnia: asfalt 80 proc., szutr 20 proc.

4 lipca – do godz. 13.00 dojazd do Budsławia – udział w uroczystościach, zwiedzanie sanktuarium. Nocleg pod namiotami. Przebieg: około 150 km

5 lipca – planowana trasa: Budsław – udział w uroczystościach, Borysów, Dom Dziecka w Bogdanowie. Przebieg: około 180 km. Nawierzchnia: asfalt i szutr

6 lipca – planowana trasa: Kuropaty, Nieśwież, Mir, jez. Świteź. Nocleg pod namiotami. Przebieg: około 230 km

7 lipca – planowana trasa: Nowogródek, Stare Wasiliszki, Raduń. Nocleg pod namiotami. Przebieg: około 280 km

8 lipca – planowana trasa: Biarozauka, Mosty, Roś. Nocleg pod namiotami. Zwiedzanie miejsc pamięci i zabytków. Przebieg: około 180 km

9 lipca – planowana trasa: Rużany, Wołkowysk, przejście graniczne Bobrowniki, ew. nocleg dla chętnych. Przebieg: około 180 km

Znadniemna.pl/”Nasz Dziennik”

Operacja „Ostra Brama” – operacja wojskowa rozpoczęta 7 lipca 1944 przez oddziały Armii Krajowej, w ramach akcji „Burza”, w celu samodzielnego oswobodzenia Wilna z rąk okupanta niemieckiego siłami AK i zgodnego z założeniami „Burzy” wystąpienia wobec Armii Czerwonej „w roli gospodarza terenu”. Plan operacji został opracowany w marcu 1944 przez sztab okręgu wileńskiego – zakładał on zdobycie miasta przez połączone siły wileńskiego i nowogrodzkiego okręgu AK.

Wikipedia

Najnowsze komentarze

  • Dziwi mnie, że władza odgradza się od swicoh wyborcf3w, zamiast w tłumie z nimi rozmawiać! Myślałem,że tylko za tzw. KOMUNY to robili! Ci panowie w czerni > brrrrrrrrrrrrrrr.>>>>to zwiastuni przybywającego szatana na miotle i szybkiego remontu ledwo otwartej tej MARYNY??

Skomentuj

Skip to content