HomeKultura„Impresje słowiańskiej duszy” w Lublinie

„Impresje słowiańskiej duszy” w Lublinie

„Impresje słowiańskiej duszy” – obrazy inspirowane dziełem św. Jana Pawła II. Wystawę artystów z Towarzystwa Polskich Plastyków przy Związku Polaków na Białorusi można zobaczyć w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie.

Malują pogodne pejzaże i sceny rodzajowe. Uważają, że wiara i nauczanie św. Jana Pawła II to wyjątkowo głęboka inspiracja dla sztuki. Prace Anny Werpachowskiej (Białystok) i Gennadiusza Picki (Grodzieńszczyzna) można oglądać w kościele pw. św. Rodziny w Lublinie.

Wnętrze kościoła pw. Świętej Rodziny w Lublinie, fot.: Facebook.com

Wnętrze kościoła pw. Świętej Rodziny w Lublinie z obrazami Anny Werpachowskiej i Gennadiusza Picki na drugim planie, fot.: Facebook.com

Wernisaż wystawy „Impresje słowiańskiej duszy” towarzyszył inauguracji XVIII Festiwalu Organowego Lublin-Czuby. Anna Werpachowska zawodowo zajmuje się malarstwem od ponad 20 lat. Mieszka i tworzy w Białymstoku. Jej prace można spotkać w prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą. Chętnie otwiera się na twórczość artystów z Białorusi i zaprasza ich do współpracy.

Jednym z nich jest Gennadiusz Picko – bardzo popularny malarz współczesny Grodzieńszczyzny. On także chętnie sięga po klasyczne tematy. Jego obrazy tchną nostalgicznym klimatem chęci powrotu do przyrody. W kościele Świętej Rodziny na Czubach artyści prezentują około 30 prac inspirowanych naturą, ale także nauczaniem i postacią Papieża – św. Jana Pawła II. Dla nich obojga jest on niekwestionowanym autorytetem i inspiracją w pracy twórczej.

Obrazy z wystawy, fot.: Facebook.com

Obrazy z wystawy, fot.: Facebook.com

Wystawę Anny Werpachowskiej i Gennadiusza Picki można oglądać w kościele Świętej Rodziny w Lublinie codziennie od 14.00 do 17.30 oraz w każdą środę podczas koncertów festiwalowych. Najbliższy koncert odbędzie się już jutro. Wystąpi słynny skrzypek Piotr Sadowski oraz założona przez niego Grupa im. Telemanna.

Osoby i grupy, które chcą zobaczyć prace, mogą zasięgnąć więcej informacji pod numerem telefonu: +48 602 11 56 07 lub adresem mailowym [email protected]. Ekspozycja „Impresje słowiańskiej duszy” to zapowiedź wystawy, którą we wrześniu zobaczymy w Wojewódzkim Domu Kultury w Lublinie. Wówczas artyści z Towarzystwa Polskich Plastyków przy Związku Polaków na Białorusi zaprezentują około stu prac.

Znadniemna.pl/ Kamila Wrzesińska, „Nasz Dziennik”

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content