HomeHistoriaWyprawa na dawne pogranicze polsko-sowieckie (ZDJĘCIA)

Wyprawa na dawne pogranicze polsko-sowieckie (ZDJĘCIA)

Wycieczką po międzywojennym pograniczu polsko-sowieckim do Zasławia i okolic zakończyła się 7 listopada IV edycja Międzynarodowej  Konferencji Naukowej z cyklu „Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do  XXI wieku”, która była poświęcona okresowi dwudziestolecia międzywojennego.

Dr Igor Mielnikow w mundurze oficera KOP oprowadza wycieczkowiczów po Zasławiu, fot.: historiapobach.livejournal.com

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną w Polsce i na Białorusi, a także w związku z pogorszeniem się stosunków polsko-białoruskich  forum naukowe odbyło się w trybie on-line dzięki wsparciu technicznemu i organizacyjnemu Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Partnerami Konferencji na Białorusi tradycyjnie są: Związek Polaków na Białorusi oraz Konsulat Generalny RP w Grodnie. Dzięki zaangażowaniu ZPB i Konsulatu, a także jednego z prelegentów obrad konferencyjnych dr. Igora Mielnikowa  uczestnicy forum ze strony białoruskiej po jego zakończeniu mieli okazję udać się z wycieczką na teren przedwojennego pogranicza polsko-sowieckiego w okolice Zasławia. Dr Mielnikow, który niedawno wydał książkę na temat przedwojennej granicy polsko-sowieckiej  wystąpił w roli przewodnika wycieczki, opowiadając zwiedzającym m.in. o tym,  jak wyglądało życie codzienne mieszkańców przedwojennego pogranicza, jak wrogie sobie Polska i ZSRR prowadziły na odwiedzanych przez wycieczkowiczów terenach walkę wywiadowczą propagandową i dywersyjną, a także o tym, jak przez granicę, pilnie strzeżoną przez żołnierzy polskiego KOP-u i sowieckich pograniczników, szmuglowano kontrabandę.

Najnowsza książka Igora Mielnikowa o przedwojennym pograniczu polsko-sowieckim, fot.: historiapobach.livejournal.com

Zdjęcia z wyprawy uczestników Międzynarodowej  Konferencji Naukowej na dawne polsko-sowieckie pogranicze opublikował blog historiapobach.livejournal.com, związany z historykiem Igorem Mielnikowem:

fot.: historiapobach.livejournal.com

Fot.: historiapobach.livejournal.com

Fot.: historiapobach.livejournal.com

Fot.: historiapobach.livejournal.com

Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek przegląda książkę Igora Mielnikowa o polsko-sowieckim pograniczu międzywojennym, fot.: historiapobach.livejournal.com

 Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content