HomeHistoriaPolacy Mińska uczcili pamięć zmarłych na Cmentarzu Kalwaryjskim i na Kuropatach (FOTO)

Polacy Mińska uczcili pamięć zmarłych na Cmentarzu Kalwaryjskim i na Kuropatach (FOTO)

Akcją upamiętnienia zmarłych Polaków, pochowanych na najstarszej katolickiej nekropolii Mińska – Cmentarzu Kalwaryjskim oraz ofiar masowych egzekucji, dokonywanych przez reżim stalinowski – w uroczysku Kuropaty, obchodzili dzisiaj – 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych, członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku.

We wspólnej modlitwie za dusze zmarłych i zamordowanych wzięli udział polscy dyplomaci, m.in. I radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski i kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku – radca Piotr Apostolidis. Modlitwie Polaków Mińska przewodził biskup pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej Jury Kosobucki.

– Jesteśmy na najstarszym cmentarzu w Mińsku, na którym od dawna chowano Polaków. Przychodzimy tutaj, aby modlić się za naszych zmarłych. Nasza pamięć, nasza modlitwa, nasza chęć bycia razem w tym dniu jest bardzo potrzebna duszom tych, którzy dokończyli ziemskiego żywota. Kiedy człowiek żyje na ziemi, to w każdej chwili ma szansę dokonać jakiegoś wyboru, ma szansę coś zmienić, coś naprawić w swoim życiu, ale kiedy człowiek już stoi przed tronem Bożym, sam sobie nie jest w stanie pomóc. Taka dusza może liczyć tylko na naszą modlitwę, która ma ogromną siłę. Teraz podczas chwili ciszy proszę, aby każdy pomyślał o ludziach, za których chciałby się pomodlić – tymi słowami zainicjował modlitwę za dusze zmarłych na Cmentarzu Kalwaryjskim biskup Jury Kosobucki.

Do zgromadzonych zwrócił się także I radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski:

-Ten rok jest szczególnie trudny dla wszystkich. Chcę podziękować przedstawicielom różnych środowisk polonijnych, a szczególnie Związkowi Polaków na Białorusi, za to, że przychodzicie tu, opiekujecie się polskimi grobami. Dziękuję też dyrektorowi Instytutu Polskiego w Mińsku za dużą aktywność tej placówki – mówił dyplomata, życząc zgromadzonym, żeby za rok spotkali się tutaj ponownie demonstrując przywiązanie Polaków do tradycji.

Kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku, radca Piotr Apostolidis dziękował zebranym za to, że Cmentarz Kalwaryjski jest zadbany.  – Wasza rola w tym jest szczególna i nie da się jej przecenić – zwrócił się do działaczy Oddziału ZPB w Mińsku. Dyplomata przypomniał, że w Polsce z powodu pandemii wprowadzono zakaz zwiedzania cmentarzy. – Mamy, więc wyjątkową okazję, aby wesprzeć modlitwą tych wszystkich, kto chciałby być na grobach swoich bliskich, a nie może tego zrobić – zaapelował Piotr Apostolidis.

Po wspólnej modlitwie na Cmentarzu Kalwaryjskim liczna grupa działaczy ZPB na czele z prezes oddziału Heleną Marczukiewicz odwiedziła memoriał w Kuropatach, gdzie wspólnie z Piotrem Apostolidisem Polacy modlili się za dusze ofiar represji stalinowskich, zamordowanych w tym miejscu przez siepaczy z NKWD.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content