HomeHistoriaPolacy na Białorusi i polscy dyplomaci wspominają zmarłych rodaków (FOTO)

Polacy na Białorusi i polscy dyplomaci wspominają zmarłych rodaków (FOTO)

Okresem szczególnym jest dla działaczy Związku Polaków na Białorusi przełom października i listopada.  W przypadające na ten okres święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny Polacy, zgodnie z tradycją, odwiedzają mogiły swoich bliskich.  Działacze ZPB mają jednak dodatkowe zadanie. Starają się zapalić znicz pamięci na wszystkich znanych im polskich grobach.

Po całej Białorusi rozsianych jest tysiące mogił Polaków – żołnierzy, ofiar represji, ludzi, którzy zmarli bezpotomnie, albo potomkowie ich przesiedlili się do innego kraju i nie mają możliwości zapalić znicz pamięci na grobach swoich przodków.

Takie mogiły starają się objąć opieką działające w całym kraju oddziały Związku Polaków na Białorusi. Przed świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami działacze ZPB sprzątają cmentarze, porządkują bardziej lub mniej zaniedbane groby, zapalają na nich znicze i odmawiają modlitwę za dusze zmarłych.

Jedną z tradycji pielęgnowanych w ZPB jest organizacja na przełomie października i listopada objazdu polskich grobów przez członków Zarządu Głównego ZPB i delegację Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki.

W taką doroczną podróż działacze ZPB i pracownicy konsulatu wybrali się 31 października.  Podczas wyprawy odwiedzili wiele znanych od lat grobów żołnierskich, ale dotarli też do miejsc pamięci rzadko odwiedzanych.

W tym roku dyplomaci z Grodna i działacze ZPB pomodlili się na przykład przy grobie ostatniej właścicielki majątku w Worończy Izabeli Łubiańskiej i jej krewnych, którzy polegli z rąk sowieckich partyzantów w 1943 roku.

Ogółem podróż po Grodzieńszczyźnie wyniosła kilkaset kilometrów i przebiegała przez najdalej położone od Grodna rejony obwodu grodzieńskiego.

Proponujemy Państwu obejrzenie zdjęć z wyprawy delegacji ZPB i Konsulatu Generalnego RP w Grodnie po polskich grobach i nekropoliach, rozsianych po Grodzieńszczyźnie:

Cmentarz Pobernardyński w Grodnie: groby wybitnych Grodnian, m.in. – Elizy Orzeszkowej gen. Adama Mokrzeckiego, prezydenta Grodna Edwarda Listowskiego, prof. Jana Kochanowskiego, gen Mikołaja Sulewskiego, Bolesława Wołosiewicza, Tadka Jasińskiego i wielu innych.

Lerypol – zbiorowa mogiła osadników polskich zamordowanych przez działaczy Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi

Szczuczyn – Cmentarz Komunalny – mogiła majora Michała Szlachtuna, lotnika 309. Dywizjonu w Armii gen. Władysława Andersa

Bielica – mogiły żołnierzy Armii Krajowej

Brzozówka – grobowiec rodzinny rodziny Stolle, w którym spoczął m.in. porucznik Edward Stolle, uczestnik Bitwy Warszawskiej

Nowogródek -zbiorowa mogiła zakładników, rozstrzelanych przez hitlerowców w 1943 roku

Worończa – groby ostatniej właścicielki Worończy Izabeli Łubiańskiej i członków jej rodziny, rozstrzelanych w 1943 roku przez sowieckich partyzantów

Dereczyn – zbiorowa mogiła ofiar nazistów niemeckich

 

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content