HomeReligiaŁukaszenko: abp Kondrusiewicz konsultował się w Polsce, jak zniszczyć Białoruś

Łukaszenko: abp Kondrusiewicz konsultował się w Polsce, jak zniszczyć Białoruś

Aleksander Łukaszenko oznajmił, że metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz konsultował się w Polsce, jak zniszczyć Białoruś. Mówił o tym na spotkaniu z prawosławnym egzarchą Białorusi, metropolitą mińskim i zasławskim Beniaminem.

– (Abp Kondrusiewicz) jeździł do Polski i otrzymywał konsultacje, jak niszczyć kraj – oznajmił Łukaszenko, którego zacytowała agencja BiełTA. Dodał, że „na coś podobnego nikomu się nie pozwala”.

– Jak możemy teraz przyjmować duchownych z Polski, skoro polskie państwo, czysto katolickie, zajęło takie stanowisko wobec Białorusi? To nienormalne – powiedział Łukaszenko. Dodał, że „zasygnalizował ten temat papieżowi – i poprzedniemu, i obecnemu”.

Białoruskie władze nie wpuszczają biskupa

31 sierpnia Kondrusiewicz, będący obywatelem Białorusi, nie został wpuszczony do kraju bez podania przyczyny.

Władze kościelne na Białorusi zauważyły wówczas, że zakazanie wjazdu do kraju własnemu obywatelowi jest niezgodne z prawem białoruskim, a działania władz uznano za „naciski na Kościół”.

Łukaszenka oświadczył 1 września, że Kondrusiewicz „nagle wyjechał na konsultacje do Warszawy i otrzymał tam określone zadania”. Oznajmił również, że metropolita „trafił na listę osób z zakazem wjazdu, wspólną dla Rosji i Białorusi”.

Znadniemna.pl za IAR/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content