HomeKulturaV Festiwal Kultury Polskiej w Lachowiczach (FOTOREPORTAŻ)

V Festiwal Kultury Polskiej w Lachowiczach (FOTOREPORTAŻ)

Kilkanaście zespołów i solistów z oddziałów Związku Polaków na Białorusi, działających w obwodach brzeskim i grodzieńskim, przybyło 26 września do Lachowicz, żeby wziąć udział w V Festiwalu Kultury Polskiej, który w roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbył się pod nazwą „Papież Jan Paweł II. Wielki Polak i Święty”.

Postać patrona festiwalu wpłynęła na wybór utworów muzycznych i poetyckich, wykonywanych przez artystów podczas festiwalowego koncertu, który odbył się w lachowickim kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i św. Jakuba.

Po uroczystej Mszy św., która poprzedziła artystyczną ucztę, koncert festiwalowy rozpoczął jeden z najbardziej znanych zespołów wokalnych na ziemi brzeskiej – laureat wielu konkursów i przeglądów chór parafialny „Przyszłość” z Nowej Myszy. Artyści wykonali jedną z najbardziej znanych polskich pieśni hymnicznych, uznawaną za najstarszy polski tekst poetycki, do którego skomponowano melodię – „Bogurodzicę”.

Pieśni religijne dominowały podczas koncertu. A jednak artyści, chcąć przypomnieć słuchaczom postać papieża-Polaka, tak dopasowali repertuar, aby każdy występ opowiadał o gustach św. Jana Pawła II, jego zainteresowaniach i troskach. Brzmiały więc piosenki na przykład o rodzinnym mieście Karola Wojtyły – Wadowicach. Nie zabrakło podczas koncertu także akcentów artystycznych, przypominających o tym, że Święty kochał polskie góry, był zafascynowanym podróżnikiem oraz idolem młodzieży, z którą – w osobach uczestników zespołu „Młode pokolenie” z Lidy – cała widownia śpiewała refren „Nie ma lepszego!, od Jana Pawła II” z popularnego polskiego utworu młodzieżowego o św. Janie Pawle II pt. „Lolek”.

Zakończył się koncert uroczystym podsumowaniem V Festiwalu Kultury Polskiej w Lachowiczach pt. „Papież Jan Paweł II. Wielki Polak i Święty”. Przy tej okazji głos zabrali organizatorzy i partnerzy wydarzenia. Prezes Oddziału ZPB w Lachowiczach Janina Prudnikowa dziękowała uczestnikom Festiwalu za doznane przeżycia artystyczne. W imieniu Konsulatu Generalnego RP w Brześciu organizatorom i uczestnikom festiwalu dziękowała za wzruszające przeżycia i pamięć o Wielkim Polaku – Janie Pawle II konsul RP w Brześciu Olga Kacperczyk. Pani konsul wręczyła też artystom upominki, przygotowane przez placówkę konsularną. W imieniu Zarządu Głównego ZPB uczestnikom i organizatorom festiwalu dziękowała wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk. Też miała dla artystów podarunki, a także pamiątkowe Dyplomy, ufundowane przez Zarząd Główny ZPB.

Refleksjami, dotyczącymi osobistych przeżyć, związanych z osobą patrona festiwalu – św. Janem Pawłem II – podzieliła się z widownią prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB Alina Jaroszewicz.

V Festiwal Kultury Polskiej w Lachowiczach, podobnie jak każde spotkanie działaczy ZPB, zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu Związku Polaków na Białorusi – „Roty”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Janina Prudnikowa, prezes Oddziału ZPB w Lachowiczach

Olga Kacperczyk, konsul RP w Brześciu

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk wręcza prezenty uczestnikom Festiwalu

Przemawia prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB Alina Jaroszewicz

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content