HomeHistoriaObchody 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w ZPB

Obchody 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w ZPB

Związek Polaków na Białorusi wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie zorganizował wczoraj, 17 września, obchody 81. rocznicy wiarołomnej napaści Sowietów na Polskę. Uroczystości odbyły się w Grodnie, Brzozówce,  Sopoćkiniach i innych oddziałach ZPB.

Już z samego rana członkowie działającego przy ZPB Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych (Sybiraków) udali się do kościoła parafialnego w Brzozówce, w którym duszpasterską posługę sprawuje ksiądz Andrzej Radziewicz, duchowy opiekun zesłańców na Sybir i ich żyjących na Białorusi potomków.  Msza św. w Brzozówce, w której obok Sybiraków udział wzięli Polacy z Lidy oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką, zainaugurowała obchody smutnej dla Narodu Polskiego rocznicy, przypominającej o zdradzieckiej naturze kierownictwa politycznego ZSRR, które atakując 17 września 1939 roku Polskę od wschodu w porozumieniu z nazistowskimi Niemcami rozpętało II wojnę światową, będącą najokrutniejszym konfliktem zbrojnym w historii świata.

Po uroczystym nabożeństwie jego uczestnicy udali się na miejscowy cmentarz, gdzie przy grobie rodziny Stolle oddali hołd ofiarom sowieckich represji względem Polaków, wśród których był m.in. Feliks Czesław Stolle, ostatni przed wojną dyrektor zarządzający miejscową Hutą Szkła „Niemen”, produkującą znane  nie tylko na Białorusi i w Polsce, lecz także szeroko  w świecie, użytkowe i artystyczne wyroby z rożnych rodzajów  szkła, m.in. szkła ołowiowego (kryształowego).

W drugiej połowie dnia Polacy Grodna na czele z prezes ZPB Andżeliką Borys w towarzystwie reprezentacji Konsulatu Generalnego RP w Grodnie przewodzonej przez szefa placówki Jarosława Książka  modlili się przy grobach obrońców Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku, m.in. przy symbolicznym grobie najmłodszej ofiary sowieckich oprawców – trzynastoletniego Tadka Jasińskiego,a także przy grobach Janusza Budzanowskiego, Bolesława Wołosiewicza, i innych miejscowych ofiar sowieckiej agresji sprzed 81 lat.

Zakończył się tragiczny dla Polaków dzień 17 września wspólną modlitwą na cmentarzu w Sopoćkiniach, gdzie przy grobie generała Józefa Olszyny-Wilczyńskiego, zamordowanego przez czerwonoarmistów 22 września 1939 roku w pobliżu Sopoćkiń, miejscowi Polacy musieli stawić czoło działaniom współczesnych wandali i mentalnych spadkobierców sowieckich agresorów sprzed 81 lat.

Rzecz w tym, że opiekujący się mogiłą gen. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego członkowie Oddziału ZPB w Sopoćkiniach, już kilka lat temu na stałe zamocowali nad krzyżem, wieńczącym grób generała, biało-czerwoną flagę, symbolizującą to, że w grobie spoczywa poległy za Ojczyznę polski patriota. Wczoraj, niedługo przed wizytą na cmentarzu w Sopoćkiniach delegacji działaczy ZPB i konsulów  z Grodna, metalowe mocowanie flagi i sama flaga zostały usunięte na rozkaz miejscowej władzy.

Polacy Sopoćkiń w pilnym trybie naprawili jednak  patriotyczną instalację i przywrócili polską flagę na krzyż, wznoszący się nad grobem generała.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content