HomeSpołeczeństwoPolska prokuratura wszczęła śledztwo ws. torturowanych na Białorusi Polaków

Polska prokuratura wszczęła śledztwo ws. torturowanych na Białorusi Polaków

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie pobicia i torturowania trzech Polaków zatrzymanych na Białorusi podczas protestów w Mińsku – wynika z ustaleń reportera RMF FM. Jak udało mu się dowiedzieć, mężczyźni zostali już przesłuchani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ofiary milicyjnej przemocy na Białorusi Witold Dobrowolski i Kacper Sienicki, fot.: TVP.INFO

Jest śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie tortur wobec trzech Polaków, którzy zostali zatrzymani przez OMON w centrum Mińska podczas trwających tam protestów – dowiedział się reporter RMF FM. Wśród nich byli Witold Dobrowolski i Kacper Sienicki, którzy 14 sierpnia wrócili do kraju dzięki interwencji MSZ oraz polskiej ambasady. Tożsamości trzeciego z Polaków nie ujawniono.

Mężczyźni byli w białoruskim areszcie bici, trzymano ich także w piwnicy sali gimnastycznej. – Tam zaczęły się katowania. Możemy to wprost nazwać torturami, które trwały ponad 15 godzin. Oprócz nas było tam około kilkuset osób – mówił jeden z nich. Drugi opowiadał, że został zapytany przez funkcjonariuszy OMON-u, czy jest Polakiem. – Potem podcięto mi nogi i upadłem na twarz, zaczęto bić pałkami. Jeśli jakiś strażnik przechodził, mógł uderzyć od razu bez pytania (…) Na komisariacie pytano zatrzymanych, kto jest prawowitym prezydentem Białorusi. Wszyscy odpowiadali jednym chórem: Aleksander Łukaszenko. Padało pytanie, kto jest najlepszym prezydentem na świecie i oczekiwano tej samej odpowiedzi. Każdy był wielokrotnie bity na komisariacie i później w drodze do więzienia – opowiedział.

Z ustaleń RMF FM wynika, że mężczyźni zostali już przesłuchani przez ABW, a sprawą zajmuje się Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

 Znadniemna.pl za RMF.FM/Gazeta.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content