HomeOświataZakończyły się półkolonie dla polskich dzieci w Lidzie (ZDJĘCIA)

Zakończyły się półkolonie dla polskich dzieci w Lidzie (ZDJĘCIA)

W związku ze spowodowanym przez epidemię koronawirusa odwołaniem w tym roku pobytów wakacyjnych w Polsce dla dzieci z polskich rodzin z Białorusi Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Lidzie zorganizowała dla swoich uczniów półkolonie, które odbyły się w ramach projektu „Ekspedycja Polska. Szkoły Letnie i edukacja online”, realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.

W ramach półkolonii młodzi Polacy z Lidy odwiedzali miejsca polskiej pamięci narodowej na ziemi lidzkiej oraz uczestniczyli w wycieczkach po miejscach, związanych z wybitnymi Polakami, urodzonymi na Grodzieńszczyźnie.

Jedną z takich wycieczek stała się m.in. wyprawa na małą ojczyznę wybitnego polskiego muzyka Czesława Niemena – do Starych Wasiliszek. Tutaj dzieciaki miały okazję pomodlić się w kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła, w którym został ochrzczony Czesław Niemen, a potem jako dzieciak i nastolatek, śpiewał w chórze kościelnym. Wychowankowie PSS przy ZPB w Lidzie odwiedzili też muzeum wybitnego muzyka w Starych Wasiliszkach, które mieści się w jego rodzinnym domu.

W ramach półkolonii nauczyciele PSS przy ZPB w Lidzie organizowali dla swoich wychowanków zajęcia i spotkania tematyczne, w ramach których dzieciaki zapoznały się m.in. z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Polski, poznawały ciekawe fakty z zakresu natury pojawiania się różnych zjawisk przyrodniczych. Dużą uwagę wychowawcy poświęcali rozwojowi artystycznemu swoich podopiecznych, m.in. ucząc z nimi polskie piosenki, a także dając lekcje gry na instrumentach muzycznych. Niektóre z nich, jak się okazało, są już dosyć dobrze opanowane przez uczniów, czego dowodem były ich występy przed rówieśnikami i pedagogami.

Letni odpoczynek dzieci trudno sobie wyobrazić bez aktywności fizycznej. O tym także pomyśleli organizatorzy półkolonii, organizując dla ich uczestników zabawy sportowe, a nawet prawdziwe zawody, m.in. w rzucaniu lotkami do tarczy (dart).

W jednym z dni półkolonii, trwających przez dziesięć sierpniowych dni, dzieciaki poznawały polskie słownictwo związane z podróżowaniem, w innym, z wykorzystaniem map historycznych Polski, uczestniczyły w pogadance na temat „O wolność naszą i waszą”.

Zakończyły się półkolonie uroczystym pożegnaniem, w ramach którego uczniowie PSS przy ZPB w Lidzie dzielili się wrażeniami z dziesięciu wspólnie spędzonych dni, częstowali się lodami i dziękowali swoim opiekunom.

Zaangażowani w półkolonie opiekunowie, podsumowując swoją pracę z dziećmi i młodzieżą, dziękowali Fundacji Wolność i Demokracja za zaopatrzenie ich w ciekawą i skuteczną metodykę prowadzenia półkolonii, organizowania zajęć tematycznych, gier i zabaw, dzięki którym dzieciaki z ogromnym zainteresowaniem i korzyścią spędzały czas.

 

 

 

Irena Biernacka dla Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content