HomeHistoriaObchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej (ZDJĘCIA)

Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej (ZDJĘCIA)

14 sierpnia 2020 roku z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w obwodzie brzeskim odbył się objazd miejsc pamięci narodowej, związanych z wojną polsko-bolszewicką. Wydarzenie na cześć żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w walkach o niepodległość, ratując Polskę i świat od bolszewickiej nawały, zorganizował Brzeski Oddział Obwodowy Związku Polaków na Białorusi.

Kwatera polskich żołnierzy poległych w wojnie 1918–1920 przy ul. Puszkinskiej w Brześciu

W objeździe wzięli udział: Paweł Jankowski, konsul RP w Brześciu, Alina Jaroszewicz, prezes Brzeskiego Oddziału Obwodowego ZPB, Irena Głuchowska, prezes Miejskiego Oddziału ZPB w Brześciu, Eugeniusz Lickiewicz, członek Rady Naczelnej ZPB, opiekun miejsc pamięci narodowej obwodu brzeskiego, Halina Mickiewicz, prezes oddziału ZPB w Peliszczach, Teresa Puńko , prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ZPB oraz przedstawiciele oddziałów ZPB i chór „Uścisk dłoni” UTW.

Uczestnicy obchodów odwiedzili największy Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Rzeczycy. Są to 329 grobów żołnierzy Wojska Polskiego oraz Żołnierzy z formacji generała Bułak-Bałachowicza, walczących u boku wojsk polskich w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestnicy objazdu złożyli kwiaty i zapalili znicze. Cmentarz na Rzeczycy został w roku 2019 gruntownie wyremontowany przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie. Opiekę nad cmentarzem sprawuje Związek Polaków na Białorusi, który był partnerem projektu renowacji cmentarza.

Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Rzeczycy

Na Cmentarzu przy ul.Puszkińskiej, przy kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego chór UTW „Uścisk dłoni” wykonał pieśni legionowe .Na zakończenie uroczystości zebrani odśpiewali „Rotę”- hymn Związku Polaków na Białorusi

Chór UTW „Uścisk dłoni”

Następnym punktem objazdu był cmentarz we wsi Czernawczyce, gdzie miejscowi Polacy wraz z delegacją ZPB oddali hołd pamięci Żołnierzom Wojska Polskiego, poległym w wojnie polsko-bolszewickiej.

Cmentarz we wsi Czernawczyce

Kulminacyjnym wydarzeniem objazdu stała się Msza Św. polowa przy Kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego w Prużanie. Mszę św. celebrował ks. proboszcz Paweł Jaroszewicz. W kwaterze znajduje się 78 nagrobków żołnierzy pułków poznańskich.

Oddział ZPB w Baranowiczach zorganizował uroczystości przy grobach żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego w Baranowiczach, a w Kobryniu na kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego pamięć poległych uczcił Oddział ZPB w Kobryniu.

Anna Jurkowska z Brześcia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content