HomeReligiaObchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II w strukturach ZPB

Obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II w strukturach ZPB

Spotkaniem on-line, poświęconym osobie św. Jana Pawła II i Jego spuściźnie intelektualnej, artystycznej oraz duchowej, uczcił 100. rocznicę urodzin Papieża-Polaka Oddział Związku Polaków na Białorusi w Mińsku i działająca przy nim Polska Szkoła Społeczna im. Sługi Bożego Edwarda Woyniłłowicza.

W spotkaniu, które poprowadziła dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Sługi Bożego Edwarda Woyniłłowicza Łarysa Krywonosowa, wzięła udział reprezentantka Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku, konsul RP Patrycja Woźniak, a prezes ZPB Andżelikę Borys reprezentowała dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego w Grodnie Danuta Karpowicz.

Spotkanie on-line poprowadziła Łarysa Krywonosowa

Prezes ZPB Andżelikę Borys reprezentowała podczas spotkania on-line Danuta Karpowicz

Podczas spotkania on-line jego uczestnicy mieli możliwość obejrzenia nagrań, przypominających o kluczowych wydarzeniach z okresu pontyfikatu Jana Pawła II, Jego pielgrzymkach do Polski, spotkaniach z młodzieżą i innych inicjatywach, podejmowanych przez Ojca Świętego dla dobra ludzkości. Uczniowie szkoły przypomnieli najważniejsze etapy biografii Papieża-Polaka, a działający przy Oddziale ZPB w Mińsku artyści zaśpiewali ulubione piosenki Ojca Świętego, m.in. „Barkę”.

„Serdecznie dziękuję za piękne występy młodzieży, za wspólny śpiew „Barki” i za tak wzruszające chwile wspomnień o Wielkim Papieżu!” – napisała na Facebooku po spotkaniu Danuta Karpowicz, dziękując za możliwość uczestniczenia w nim w imieniu prezes Andżeliki Borys, która w tym samym czasie uczestniczyła we Mszy św. dziękczynnej, odprawionej za św. Jana Pawła II w lidzkim Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (farnym).

Podczas Mszy św. dziękczynnej za św. Jana Pawła II w lidzkiej farze

Prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka i prezes ZPB Andżelika Borys

Podczas nabożeństwa w Lidzie prezes ZPB towarzyszyła prezes miejscowego oddziału ZPB Irena Biernacka. W świątyni obecna była także reprezentacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, a konsul Aleksandra Olejnik po Mszy św. odczytała zgromadzonym list od Prezydenta RP, skierowany do Wspólnot Polonijnych.

Konsul RP Aleksandra Olejnik odczytuje list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Zorganizowane przez ZPB obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbywały się w wielu wymiarach. Działające przy ZPB ośrodki nauczania języka polskiego zorganizowały dla swoich uczniów konkursy plastyczne, poświęcone Papieżowi-Polakowi, w mediach społecznościowych zamieszczane były nagrania dedykowanych Świętemu piosenek i wierszy w wykonaniu dzieci i młodzieży. Działacze ZPB, którym poszczęściło się zobaczyć Ojca Świętego na własne oczy, nagrali i opublikowali filmiki ze wspomnieniami o tych niezapomnianych chwilach. On-line wystawę obrazów pt. „Pasterz Miłości” przygotowali w hołdzie św. Janowi Pawłowi II malarze, działający w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content