HomeReligia100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Para prezydencka zapoczątkowała akcję czytania „Pamięci i tożsamości”

100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Para prezydencka zapoczątkowała akcję czytania „Pamięci i tożsamości”

Krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego i Wydawnictwo św. Stanisława wyszła z inicjatywą czytania w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II jego ostatniej książki – „Pamięć i tożsamość”. Każdy, kto sięgnie po ten tekst, może zamieścić krótkie nagranie w mediach społecznościowych i udostępnić je innym.Akcję zainaugurowała Para PJanrezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Projekt „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty św. Jana Pawła II” zostanie zainaugurowany 18 maja. Honorowym patronatem objął go prezydent RP Andrzej Duda.

– Zachęcamy wszystkich do czytania „Pamięci i tożsamości” – książki, w której zawarte są przemyślenia Jana Pawła II dotyczące m.in. wolności, odpowiedzialności, patriotyzmu, historii, narodu i Ojczyzny. Tak naprawdę to tylko wstęp do tego, byśmy sięgali także po inne teksty papieża – powiedziała dyrektor krakowskiego Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II Agata Szuta.

Projekt zainauguruje para prezydencka. Fragmenty „Pamięci i tożsamości” czytać będą także m.in.: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, marszałek województwa Witold Kozłowski i przewodniczący małopolskiego sejmiku Jan Tadeusz Duda.

W mediach społecznościowych znalazło się już nagranie, na którym fragment książki czyta prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

„Pamięć i tożsamość” ukazała się w lutym 2005 r. To zapis rozmowy z Janem Pawłem II, jaką przeprowadzili w 1993 r. w Castel Gandolfo ks. Józef Tischner i Krzysztof Michalski, współzałożyciele Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Rozmowa została nagrana, a jej treść opracowana i autoryzowana. Dotyczyła ona totalitaryzmów – nazizmu i komunizmu, a także obecności zła w świecie, wolności i odpowiedzialności, patriotyzmu, narodu i misji Kościoła. Książkę zamyka rozdział, w którym Jan Paweł II i ówczesny arcybiskup Stanisław Dziwisz mówili o zamachu na życie papieża, dokonanym przez Ali Agcę w maju 1981 r.

Znadniemna.pl za niezalezna.pl/PAP/diecezja.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content