HomeSpołeczeństwoNiedowiarek Łukaszenko. Jedyny wciąż lekceważy koronawirusa

Niedowiarek Łukaszenko. Jedyny wciąż lekceważy koronawirusa

Rządzący od ponad ćwierćwiecza prezydent pozostał jedynym przywódcą w Europie, który wciąż lekceważy pandemię koronawirusa.

Aleksander Łukaszenko, fot.: Shutterstok

Białoruś nie zamknęła szkół, przedszkoli ani uniwersytetów. Jak gdyby nigdy nic działają nie tylko fabryki i inne zakłady pracy, lecz również puby, kluby nocne, kina, teatry i wiele innych placówek kulturalnych. Na niedzielny pokaz fontann w mińskim cyrku (może zmieścić ponad 1600 widzów) sprzedano prawie wszystkie bilety. Nikt nie zamykał granic dla obcokrajowców, a od czwartku trwają mistrzostwa Białorusi w piłce nożnej.

O tym, czy pandemia koronawirusa jest groźna dla Białorusi, decyduje prezydent Białorusi. – To psychoza – mówił niedawno Aleksander Lukaszenko, który uważa, że zamykanie granic w tej sytuacji „jest głupotą”. W sobotę oświadczył, że nie będzie pomagał wrócić rodakom, którzy wyjechali za granicę „mimo ostrzeżeń”.

Odniósł się też do posiadaczy Karty Polaka, którzy, jak stwierdził, „chodzą tam i z powrotem przez granicę”. Zwrócił się do Straży Granicznej, by „po ludzku uprzedziła” wyjeżdżających, że nie zostaną wpuszczeni z powrotem do kraju. – Będziesz tam siedział, dopóki nie skończy się pandemia – mówił Łukaszenko podczas specjalnej narady z członami rządu. Jeden z uczestników narady przed wejściem do gabinetu prezydenta zrobił znak krzyża. Oznacza to, że białoruski prezydent ostatnimi dniami ma zły humor.

– Łukaszenko bagatelizował sprawę, teraz zaczyna się denerwować. Przegapił epidemię na początkowym etapie. Uznał, że to nic groźnego. Może przejść do historii jako przywódca, który zlekceważył zarazę i ściągnął na Białoruś poważny problem – mówi „Rzeczpospolitej” Andrzej Poczobut, mieszkający w Grodnie polski dziennikarz i działacz nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi.

– Polacy na Białorusi są wdzięczni, że władze w Warszawie pamiętają o nich w tak trudnych chwilach. Ale Łukaszenko opowiada bajki. Nikt nie jeździ przez granicę tam i z powrotem, w Polsce obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich wjeżdżających. Żaden z moich znajomych teraz nie wybiera się do Polski – dodaje.

W sobotę białoruski resort zdrowia informował o 76 przypadkach zakażenia. 15 osób, jak wynika z tych informacji, już wyzdrowiało.

Niepokojące są jednak doniesienia niezależnych mediów. W piątek portal Nasza Niwa poinformował, że z powodu koronawirusa w Witebsku zmarła 58-letnia kobieta. Diagnozę potwierdzili bliscy zmarłej, których poddano 14-dniowej kwarantannie. Tymczasem w sobotę resort zdrowia temu zaprzeczył, a Łukaszenko zwrócił się do szefa KGB, by „zajął się tymi, którzy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje”. W odpowiedzi na to Nasza Niwa opublikowała stenogramy rozmów z bliskimi ofiary, którzy z telewizji się dowiedzieli, że ich krewna nie miała jednak koronawirusa.

– Władze wychodzą z założenia, że tonący sam powinien się ratować. Łukaszenko obrał bardzo ryzykowną strategię – mówi „Rzeczpospolitej” Aliaksandr Klaskouski, znany białoruski politolog. – Gdyby doszło do nagłego wzrostu zachorowań czy zgonów, byłoby to poważne zagrożenie dla reżimu. Zwłaszcza że zbliżają się wybory prezydenckie (mają się odbyć do 30 sierpnia) – dodaje.

Znadniemna.pl za Rusłan Szoszyn/Rzeczpospolita

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content