HomeHistoriaPolacy na Białorusi oddali hołd Żołnierzom Wyklętym (FOTORELACJA)

Polacy na Białorusi oddali hołd Żołnierzom Wyklętym (FOTORELACJA)

Z okazji przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych delegacja Związku Polaków na Białorusi na czele z Andżeliką Borys  i grupa uczniów z działającej  przy ZPB Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego 29 lutego odbyła podróż po rozsianych po ziemi grodzieńskiej miejscach pochówku żołnierzy Armii Krajowej, walczących w okresie II wojny światowej z niemieckim i sowieckim okupantami o odrodzenie się wolnej Polski.

Tradycyjnie w podroż po miejscach ostatniego spoczynku Żołnierzy Niezłomnych, broniących polską ludność na Grodzieńszczyźnie ceną własnego życia, wybrała się wspólnie z działaczami  ZPB delegacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z konsulem RP Stanisławem Sadowym.

Działacze ZPB, uczniowie „Batorówki” i polscy dyplomaci z Grodna odwiedzili w ciągu dnia kilkanaście miejscowości, w których znajdują się groby akowskie, spotykając przy nich działaczy miejscowych oddziałów ZPB, które opiekują się na co dzień znajdującymi się w ich wsiach i miasteczkach  polskich miejscach pamięci.

Trasa objazdu, który prezes ZPB Andżelika Borys nazwała „pielgrzymką po miejscach ostatniego spoczynku Żołnierzy Niezłomnych”, prowadziła „pielgrzymów” przez rejony  grodzieński, werenowski, lidzki oraz szczuczyński. Każdy grób żołnierski, przy którym oddawali cześć bohaterowi uczestnicy wyprawy był wysprzątany i utrzymany w idealnym stanie. Doglądającym za żołnierskimi pochówkami działaczom terenowych oddziałów ZPB za trud i pamięć o bohaterach polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego dziękował w imieniu szefa Konsulatu Generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka konsul Stanisław Sadowy. W końcowym punkcie objazdu dyplomata wyznał, że jest pod wrażeniem od tego, jak sprawną i autentyczną organizacją, posiadającą aktywnych i patriotycznych działaczy, jest Związek Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys i jak rozgałęzioną ma strukturę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tegorocznej wyprawy po miejscach ostatniego spoczynku Żołnierzy Niezłomnych, którą ZPB zorganizował z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

Stryjówka

Ostryna

Zabłocie

Surkonty

Raduń

Osowo

Werenowo

Żyrmuny

Lida

Wawiórka

Wasiliszki

Szczuczyn

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content