HomeSportBiałoruska edycja VIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” (FOTOREPORTAŻ)

Białoruska edycja VIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” (FOTOREPORTAŻ)

Blisko 300 Polaków z różnych zakątków Białorusi pobiegło w dniu 1 marca ku czci żołnierzy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego w białoruskiej edycji VIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Wydarzenie o charakterze sportowo-patriotycznym zorganizował w uroczysku pod Grodnem Związek Polaków na Białorusi i działający przy organizacji Polski Klub Sportowy „Sokół”, które zostały wsparte przez organizatora Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Polsce i na świecie – Fundację Wolność i Demokracja.

Z uwagi na zainteresowanie wydarzeniem wśród Polaków z Białorusi w różnym wieku organizatorzy podzielili biegaczy na kategorie wiekowe. Najmłodsi – dzieci do lat 14 – przebiegli dystans 300 metrów. Seniorom zaproponowano do pokonania dystans 1000 metrów, a pozostali mieli przebiec 2 kilometry.

Każdy zarejestrowany uczestnik Biegu otrzymał od organizatorów pakiet startowy z numerem i koszulkę z wizerunkiem konkretnego Żołnierza Niezłomnego.

Na mecie biegu na każdego z finiszujących  czekał pamiątkowy medal, który zawieszali na szyjach biegaczy goście honorowi wydarzenia – prezes ZPB Andżelika Borys oraz konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Andrzej Raczkowski.

Goście honorowi wzięli także udział w dekoracji zwycięzców Biegu we wszystkich trzech kategoriach. Uwzględniając to, że medal należał się każdemu uczestnikowi Biegu, organizatorzy postanowili wyróżnić najlepszych pamiątkowymi statuetkami.

W kategorii dziewczyn do lat 14 statuetki wręczono:

Za I miejsce – Helenie Skobielcynej;

Za II miejsce – Ksenii Ławkiel;

Za III miejsce – Paulinie Pawłowej.

Wśród najmłodszych chłopców statuetki otrzymali:

 Za I miejsce – Nikita Stacenko;

Za II miejsce – Paweł Beleninik;

Za III miejsce – Eugeniusz Sandrakuła.

Najszybsza trójka biegaczek-seniorek wyglądała tak:

I miejsce – Maria Budra;

II miejsce – Helena Zdanowicz;

III miejsce – Maria Tiszkowska.

Najszybsi seniorzy natomiast to:

I miejsce – Gennadiusz Wielesicz;

II miejsce – Henryk Antuszewicz;

III miejsce – Walery Poczobut.

Miejsca w najliczniejszej kategorii biegaczy, mających do pokonania 2000 metrów zostały rozdzielone następująco:

Kobiety:

I miejsce – Alesia Gutnik;

II miejsce – Daria Wojczyk;

III miejsce – Helena Swołobowicz.

Mężczyźni:

I miejsce – Dymitr Dmitrewicz;

II miejsce – Tima Żylinski;

III miejsce – Kirył Żylinski.

Po rozdaniu trofeów najlepszym biegaczom przed zgromadzonymi przy podium uczestnikami Biegu wystąpili z krótkim koncertem harcerze  z działającej w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Wołkowysku 48.Wołkowyskiej Drużyny Harcerskiej ”Szare Wilki” im. 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Zaśpiewali kilka piosenek harcerskich i patriotycznych.

Pytany przez nas organizator białoruskiej edycji VIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” prezes Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” Marek Zaniewski, jak ocenia zainteresowanie wydarzeniem wśród Polaków na Białorusi , zauważył, że aby  oddać hołd Żołnierzom Wyklętym na sportowo, do Grodna przyjechali Polacy nie tylko z miasta i okolic, lecz także z Lidy, Wołkowyska, Werenowa, Słonimia, a nawet Brześcia. – Tegoroczna edycja Biegu jest już czwarta, którą na Białorusi organizuje ZPB. Sądząc po szczęśliwych twarzach uczestników Biegu, idea i koncepcja oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym na sportowo  im się  podoba. Wierzę, że z każdym rokiem ta inicjatywa będzie zdobywała kolejnych sympatyków na Białorusi – powiedział Marek Zaniewski.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu:

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Brawo Rodacy, brawo polska młodzież, brawo ZPB !

Skomentuj

Skip to content