HomeSpołeczeństwoTak będzie wyglądała nowa ambasada Polski w Mińsku

Tak będzie wyglądała nowa ambasada Polski w Mińsku

25 lutego w Mińsku, w obecności Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej polskiego MSZ Andrzeja Papierza oraz wiceministra architektury i budownictwa Republiki Białoruśi Aleksieja Ananicza została podpisana umowa na budowę nowej siedziby polskiej placówki dyplomatycznej na Białorusi.

Już ósmy rok polska ambasada wynajmuje pomieszczenia w budynku centrum biznesowego przy ulicy Biaduli 11 w obrębie centrum Mińska.

Po przeprowadzce do tymczasowej siedziby w 2012 roku ambasada miała nadzieję, że uda się pobudować polskie przedstawicielstwo w ciągu 5 lat, ale biurokratyczne przeszkody opóźniły plany o kilka lat.

Nowy budynek ma się znajdować przy ulicy Starowileński Trakt – niedaleko istniejącej już nowej ambasady Rosji.

Jak przypomina Wikipedia, pierwsza polska placówka dyplomatyczna w Mińsku – konsulat generalny, mieścił się na I piętrze domu Mielcara, budynku b. hotelu Nowo-Moskiewskiego, róg ówczesnych ulic Zacharewskiej i Gubernatorskiej. A było to w latach 1924-39.
Pomieszczenia te były zajmowane wcześniej przez mińską ekspozyturę delegacji RP w Komisji Mieszanej ds. Repatriacji z BSSR i USRR (1924-1927).

Konsulat w Mińsku został utworzony na podstawie uchwały Rady Ministrów RP z 30 maja 1924 w sprawie uznania państwa radzieckiego. Jego okręg konsularny obejmował terytorium Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Bezpośredni nadzór sprawowało Poselstwo w Moskwie.

Po II wojnie światowej, pomimo zgody władz radzieckich na uruchomienie konsulatu polskiego w Mińsku (1945), ponowne jego otwarcie nastąpiło dopiero 20 marca 1972, z siedzibą w pałacyku przy ul. Rumiancewa 6.

W tym budynku mieściła się też otwarta w 1992 Ambasada RP. W 2012 przeniesiono ją na ul. Krapotkina 91a, a w 2014 do budynku przy ul. Z. Biaduli 11.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Najnowsze komentarze

  • To za 15 – 20 lat będzie huczne otwarcie. Czekamy

  • Mam pytanie do MSZ RP: Kiedy to Konsulat w Grodnie zrezygnuje z fabryki tytoniowej, która należy do p. Bujnickiego i jego „ekipy? Z pewnością korzystają z niej nie za darmo. Kto na tym i ile zarabia? Zarobił już? Co do tego ma rozwój polskości?

  • Fannie wygloda takie powiny wyglodac lup lepiej zobaczymy

Skomentuj

Skip to content