HomeHistoriaBiografia rtm. Pileckiego książką roku w prestiżowym konkursie literackim w Wielkiej Brytanii

Biografia rtm. Pileckiego książką roku w prestiżowym konkursie literackim w Wielkiej Brytanii

Biografia rotmistrza Witolda Pileckiego „Ochotnik” autorstwa brytyjskiego pisarza i dziennikarza Jacka Fairweathera zdobyła tytuł książki roku 2019 w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii – Costa Book Awards.

Nagrodę otrzymał dziennikarz Jack Fairweather z Wielkiej Brytanii. Fot.: PAP/EPA/WILL OLIVER

Pochodzący z Walii 40-letni Fairweather jest pisarzem i dziennikarzem; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego „Washington Post” w Afganistanie. Napisał również dwie inne książkiL: „The Good War” i „The War of Choice”, o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

– Natknąłem się na tę historyczną postać Pileckiego i chciałem wiedzieć więcej. Kiedy przybył do obozu w 1940 roku, było to brutalne miejsce dla więźniów politycznych, a on był świadkiem kroków podejmowanych przez nazistów zmierzających do „ostatecznego rozwiązania”. Przemycał wiadomości do Londynu, a w tej książce jest mowa o tym, dlaczego nic nie zrobiliśmy – powiedział o swojej książce Fairweather.

– Witold Pilecki to jeden z wielkich bohaterów II wojny światowej. Czuję, że nadszedł czas, by go uhonorować – powiedział autor BBC wkrótce po ogłoszeniu zwycięzcy.

– Ta książka ma tempo i napięcie thrillera. Czyta się to jak fikcję, ale wszystko to jest prawdą – dodała szefowa jury Sian Williams. – Słyszeliśmy już wiele o Auschwitz, ale tej historii jeszcze nie – przyznała.

„Ochotnik” zwyciężył z „Wyznaniami Frannie Langton” Sary Collins, baśnią „Asha and the Spirit Bird” Jasbinder Bilan, tomikiem poezji „Fleche” Mary Jean Chan i brexitową powieścią „Middle England” Jonathana Coe. Nagroda przyznawana jest dziełom o wysokiej klasie literackiej, ale także charakteryzującym się przystępnością dla czytelnika. W przeszłości odbierali ją m.in. Hilary Mantel czy Ian McEwan.

Od 1971 roku nagrodami Costa Book Awards wyróżniane są książki napisane w języku angielskim przez pisarzy mieszkających w Wielkiej Brytanii bądź Irlandii.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content