HomeSpołeczeństwo80. urodziny wyjątkowej indurczanki Teresy Hołowni

80. urodziny wyjątkowej indurczanki Teresy Hołowni

Delegacja Związku Polaków na Białorusi na czele z prezesem Mieczysławem Jaśkiewiczem odwiedziła wczoraj, 13 maja, w Indurze, w dniu 80. urodzin, niezwykle zasłużoną działaczkę ZPB Teresę Hołownię, stojącą u początków odrodzenia polskości na Białorusi, jedną z założycielek Związku Polaków.

Teresa_Holownia

Teresa Hołownia, prezes Oddziału ZPB w Indurze

– Gdy myślę o Pani, nasuwają mi się wartości, które Panią cechują. Jest Pani wielką patriotką Ziemi Ojczystej. Wiele zrobiła Pani dla odrodzenia w swoim miasteczku polskiego języka, kultury i tradycji. Cieszymy się ogromnie, że mamy w organizacji takiego człowieka, że Pani żyje i pracuje wśród nas, za co serdecznie Pani dziękujemy. Życzymy Pani nieustającej energii i realizacji pomysłów i planów na kolejne lata. Niech Pani pozostaje wśród nas jak najdłużej, bo jest nam Pani bardzo potrzebna – mówił, składając życzenia urodzinowe i wręczając Dyplom Uznania od Zarządu Głównego i Rady Naczelnej ZPB, Mieczysław Jaśkiewicz.

Teresa_Holownia_jubileusz_01

Mieczysław Jaśkiewicz składa życzenia Teresie Hołowni

Teresa_Holownia_jubileusz_02

Jubilatka, dziękując delegacji związkowej za pamięć i życzenia, zaprosiła młodsze koleżanki i kolegów ze Związku do domu, aby „powspominać stare dobre czasy”. Ze wspomnień solenizantki, urodzonej w Iwiu w rodzinie katolickiej, wynikało, że „stare dobre czasy” wcale nie były beztroskie. Przywiązanie Pani Teresy do polskiej tradycji i wiary katolickiej nie sprzyjało, bowiem łatwemu życiu w Sowieckiej Białorusi, w której przyszło jej żyć, pracować i wychowywać w duchu polskiego patriotyzmu dwoje dzieci.

Teresa_Holownia_jubileusz_03

VI Zjazd Związku Polaków na Białorusi w 2005 roku: w centrum – Tadeusz Gawin, po lewej od niego – Maria Hołownia, po prawej – Teresa Hołownia

Już, jako studentka Akademii Medycznej Pani Teresa wykazała bohaterską, jak na lata 50. ubiegłego stulecia, postawę wobec zbrodniczej ideologii sowieckiej, odmawiając, jako jedyna na uczelni, wstąpienia do Komsomołu. Później, pracując, jako lekarz, konsekwentnie odmawiała też wstąpienia do KPZR, co nie sprzyjało robieniu kariery w strukturach państwa sowieckiego. Przez całe swoje życie zawodowe wraz ze śp. mężem Janem Pani Teresa przepracowała w induskim szpitalu.

Teresa_Holownia_cmentarz

Przy grobie żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 roku na indurskim cmentarzu parafialnym

Jubilatka nigdy nie żałowała i nie żałuje dzisiaj o tym, że jej niechęć do ideologii komunistycznej blokowała zawodowe awanse. A na dodatek zgodność podejmowanych przez nią decyzji z sumieniem pomogły Pani Teresie w wychowaniu dzieci – Wiktora i Marii – na gorliwych Polaków i katolików.

Teresa_Holownia_Konkurs_pisanek

2012 rok: konsul generalny RP Andrzej Chodkiewicz, obecny ksiądz biskup pomocniczy diecezji grodzieńskiej Józef Staniewski i Teresa Hołownia podczas konkursu pisanek w Indurze

W czasach gorbaczowowskiej Pierestrojki, to Pani Teresa wraz z Tadeuszem Gawinem i innymi Polakami Grodzieńszczyzny stała u początków założenia Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza, którego kontynuatorem i spadkobiercą jest Związek Polaków na Białorusi.

Teresa_Holownia_spotkanie_swiateczno_noworoczne

Podczas spotkania świąteczno-noworocznego w Indurze

Wspominając o życiu w Sowieckiej Białorusi, Pani Teresa opowiedziała o tym, jak jej, urodzonej w II Rzeczypospolitej Polskiej, wyrobiono w 1951 roku, wbrew jej woli, paszport sowiecki, wpisując do niego narodowość „Białorusinka”. Nie odbierała dokumentu z błędnym zapisem o narodowości przez 1,5 roku. Dopiero po śmierci Stalina, gdy dostała się na studia medyczne w Mińsku – zwróciła się z tym problemem do miejscowego urzędnika MSW. – Urzędnik zgodził się wykreślić z paszportu błędny zapis o mojej narodowości i pozwolił złożyć podanie na nowy paszport z wpisem o tym, że jestem Polką – opowiedziała Pani Teresa. O tym, że urzędnik radziecki okazał się wobec niej litościwy świadczy inna opowiedziana przez Jubilatkę historia. Otóż jej ciotka Maria Cholawo za odmowę przyjęcia paszportu z wpisaną narodowością białoruską, odsiedziała w 1952 roku trzy miesiące w areszcie w Iwiu.

Teresa_Holownia_20_lecie_ZPB

2008 rok: Andżelika Borys i Józef Porzecki wręczają Teresie Hołowni dyplom uznania z okazji 20-lecia Związku Polaków na Białorusi

Dziękując Jubilatce za pouczające życiowe historie o postawie patriotycznej Polaków ziemi grodzieńskiej działacze ZPB odśpiewali Pani Teresie tradycyjne „Sto lat!” i życzyli dużo zdrowia, – Na szczęście miłości i opieki ze strony dzieci i krewnych Pani nie brakuje – zauważyli wizytujący Panią Teresę działacze ZPB, żegnając Jubilatkę, szykującą się do przyjmowania w dniu swoich 80. urodzin niezliczonej ilości życzeń od wdzięcznych mieszkańców Indury.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • „…Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza, którego … spadkobiercą jest Związek Polaków na Białorusi.”

    Czyżby? Ja bym się sprzeczał. Wcale nie tak.

Skomentuj

Skip to content