HomeKulturaPięcioletnie „Młode Babcie” z uśmiechem do siebie i do nas

Pięcioletnie „Młode Babcie” z uśmiechem do siebie i do nas

Dużym koncertem w Mińsku obchodził 4 maja swoje piąte urodziny działający przy stołecznym oddziale Związku Polaków na Białorusi zespół wokalny „Młode Babcie”, prowadzony przez Marię Rewucką.

Mlode_Babcie_logo

Zespół wywodzi się z chóru „Polonez”, reprezentacyjnego chóru stołecznego oddziału ZPB. „Młode Babcie” wbrew nazwie nie są zespołem czysto damskim. Mają w składzie także „dziadka”. Wszyscy artyści są zresztą prawdziwymi babciami i dziadkami, a ich potomstwo liczy w sumie 20 dzieci i 18 wnucząt.

Zespół "Młode Babcie"

Zespół „Młode Babcie”

Mimo poważnego wieku, uczestnicy zespołu czują się młodo, o czym zawsze przypominają podczas koncertów: „Babcia to starsza dziewczynka, co kiedyś miała usta jak malinki”.

Zachować młodość ducha i poczucie humoru wobec siebie samych pomaga „Młodym Babciom” polska piosenka.

Repertuar zespołu jest niezwykle różnorodny, o czym można było się przekonać podczas jubileuszowego koncertu.

Mlode_Babcie_1

„Młode Babcie” zaczęły występ od frywolnej biesiadnej „Marysia buzi daj”, będącej w pierwszych latach istnienia zespołu jego „wizytówką”, zbierającej burze oklasków między innymi podczas 15. Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie w 2009 roku i na V i VI Międzynarodowym Festiwalu „Kresowa Przyśpiewka Frywolna” w Czarnej Białostockiej.

Piosenki bardziej i mniej znane, ludowe i autorskie, wesołe i frywolne, wykonywane z taktem i wyczuciem, stanowią podstawę repertuaru zespołu „Młode Babcie”. Od pięciu lat żadna impreza Polaków w Mińsku nie odbywa się bez śpiewanych przez zespół: „W moim ogródeczku”, „Jadą goście” oraz „Panie Walerciu”.

Mlode_Babcie_2

Tych przebojów kresowych, jak również śpiewanych opowieści o cyganeczce, o tym jak Zocha przygotowywała się na święta, oraz o tym, że „czas jak koło szybko krąży, rok za rokiem szybko mija” i jak „upływa szybko życie, jak za rok, za dzień za chwilę może razem nie będzie nas” nie zabrakło na jubileuszowym koncercie. Podobnie jak budzących u publiczności wspomnienia z młodych lat hitów „Czerwona jarzębina”, czy „Orkiestry dęte” z repertuaru urodzonej w kresowym Lwowie Haliny Kunickiej.

„Młode Babcie” nie ograniczają się jednak repertuarem zabawowo-nostalgicznym. Z okazji świąt narodowych, jak Święto Niepodległości, czy Święto Konstytucji Trzeciego Maja, artyści pięknie wykonują pieśni patriotyczne. Natomiast w Dzień Babci i w Dzień Dziadka „Młode Babcie” śpiewają wspólnie z młodzieżą, czyli z uczniami, działającej przy Oddziale ZPB w Mińsku i kierowanej przez autorkę tej korespondencji, Szkoły Społecznej Języka Polskiego. Rozśpiewana integracja pokoleniowa bardzo wzbogaca uczestniczących w niej reprezentantów młodszego, jak i starszego pokoleń mińskich Polaków, pozwalając na przyswajanie w sposób naturalny przez dorastającą młodzież polskiej tradycji i kultury.

Mlode_Babcie

Zespół „Młode Babcie” jest chętnie przyjmowany przez publiczność nie tylko w Mińsku i okolicach. Dużo podróżuje po Białorusi i jest zawsze ciepło witany i nagradzany, nie tylko brawami, także w Polsce. W 2010 roku „Młode Babcie” otrzymały wyróżnienie na XIX Światowym Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej, który odbył się w Przedborzu i Górach Mokrych. Zespół chętnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, organizowanych przez Ambasadę RP w Mińsku, między innymi w koncercie z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz w Koncercie Galowym Konkursu Piosenki Anny German.

"Młode Babcie" mają 20 wnucząt

„Młode Babcie” mają 20 wnucząt

Zespół uczestniczy także w imprezach charytatywnych. Zaśpiewał między innymi na VIII Koncercie Charytatywnym na rzecz pomocy Rodakom na Białorusi i Ukrainie – Syców 2011 „Rodacy – Rodakom”. „Młode Babcie” bawiły i wzruszały publiczność w Sokółce, Warszawie w Kościele Wojska Polskiego, na Podhalu, w Grodnie, Iwieńcu, Lelczycach, Borowlanach i innych miejscowościach Białorusi i Polski.

Uczestnicy zespołu swoją aktywność nie ograniczają tylko do koncertowania. Opiekują się grobami żołnierzy polskich między innymi na cmentarzu w Nowym Świeżeniu (rej. stołpecki). Po sprzątaniu na cmentarzu artyści zwykle odwiedzają nabożeństwo w miejscowym kościele, w którym śpiewają do Mszy świętej, po czym dają koncert dla mieszkańców.

„Młode Babcie” są spragnione wiedzy i chętnie uczestniczą w różnych szkoleniach, na przykład, w zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” kursie tanecznym w Węgorzewie, a kierowniczka zespołu Maria Rewucka odbyła kurs szkoleń dla animatorów kultury i instruktorów teatralnych w Grodnie.

„Młode Babcie”, jak wskazuje nazwa zespołu, rzeczywiście nie są stare, bo mają młode dusze i serca. Potrafią uśmiechem i dobrym żartem podnieść nastrój u każdego. Podczas koncertu jubileuszowego, przekonałam się, że wciąż mają powodzenie u przystojnych panów w różnym wieku, i nie tylko u panów! „Trzeba żyć z uśmiechem do samych siebie i ludzi w pobliżu nas” – taka jest dewiza zespołu.

Tam gdzie są „Młode Babcie” – zawsze jest muzyka, taniec, uśmiech i radość!

Polina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content