HomeReligia„Nie było miejsca dla Ciebie” – spotkanie opłatkowe w Sopoćkiniach

„Nie było miejsca dla Ciebie” – spotkanie opłatkowe w Sopoćkiniach

Słowa kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie”, której tekst napisał w 1932 roku w Krakowie ojciec jezuita Mateusz Jeż, doskonale ilustrują okoliczności organizacji spotkania opłatkowego w Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Sopoćkiniach, którego gościem w dniu 20 grudnia była delegacja Senatu RP na czele z przewodniczącym Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierzem Michałem Ujazdowskim oraz delegacje miasta Sopotu i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

W Sopoćkiniach członkowie miejscowego oddziału ZPB musieli podejmować wysokich gości w domu prywatnym jednej z działaczek, chociaż w Sopoćkiniach, słynących z mocnego przywiązania mieszkańców do polskości i wiary katolickiej, funkcjonują ośrodki Caritasu Diecezji Grodzieńskiej posiadające pomieszczenia odpowiednie do tego typu wydarzeń.

Przed wizytą w Sopoćkiniach delegacji Senatu RP, który finansowo wspiera miejscowe inwestycje Caritasu Diecezji Grodzieńskiej, kierownictwo ZPB występowało z prośbą o udostępnienie należących do tej dobroczynnej organizacji katolickiej pomieszczeń, aby godnie przyjąć gości z polskiego parlamentu, sopockiego samorządu oraz fundacji, będącej partnerem grodzieńskiego Caritasu w realizacji projektów inwestycyjnych.

Prośba ZPB, ze względu na presję, wywieraną na kierownictwo dobroczynnej organizacji katolickiej przez władze białoruskie, napotkała na odmowę dyrekcji Caritasu Diecezji Grodzieńskiej, która zamiast przyjąć dostojnie swoich dobroczyńców, przybywających do Sopoćkiń, aby połamać opłatkiem z miejscowymi Polakami, wolała wykonać polecenie białoruskich władz i służb specjalnych, zwalczających niezależny ZPB.

Smutną okolicznością jest także „solidarność” z Caritasem, którą się wykazał miejscowy proboszcz. Również on, rzekomo na polecenie władz świeckich, nie pozwolił swoim parafianom skorzystać z sali katechetycznej, aby mogli oni godnie przyjąć gości z Polski. Najbardziej przykre w tym epizodzie jest to, że sala katechetyczna przy kościele została wyremontowana za duże środki, ofiarowane przez parafian.

Należy się domyślać, że zgrzyt przy organizacji spotkania opłatkowego w Sopoćkiniach, został dostrzeżony przez reprezentantów Senatu RP, którzy we wnioskach, uzasadniających dofinansowanie inwestycji Caritasu Diecezji Grodzieńskiej w Sopoćkiniach ze środków przeznaczonych dla Polonii i Polaków za Granicą, mogli przeczytać, że inwestycje te będą służyć m.in. miejscowej społeczności polskiej.

Podczas spotkania opłatkowego, które, mimo wszystko, odbyło się w domu prywatnym działaczki ZPB Marii Ignatowicz w wielkim ścisku ze względu na dużą liczebność Oddziału ZPB w Sopockiniach, miejscowa młodzież śpiewała kolędy, także tę autorstwa ojca jezuity Mateusza Jeża. Treść utworu, ze względu na okoliczności, w których odbyło się spotkanie opłatkowe, nabrała dla obecnych wymiaru nie tylko religijnego, przypominającego o ludzkiej pogardzie dla Matki, szukającej miejsca, aby urodzić Zbawcę ludzkości.

W Sopoćkiniach kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie” będzie się teraz u wielu kojarzyć z incydentem niewpuszczenia przez Caritas Diecezji Grodzieńskiej za próg swoich dobroczyńców.

Przewodniczący Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski dziękuje Marii Ignatowicz za zorganizowanie spotkania opłatkowego w jej domu prywatnym

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Ujazdowski i Karnowski to fiuciki ale totalnym fiutem jest Caritas grodzieński i proboszcz sopoćkiński ! Sopoćkinie to wspaniali Ludzie i wspaniałe miasteczko „semper fidelis” !

Skomentuj

Skip to content