HomeOświataUroczystość wigilijna w Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego

Uroczystość wigilijna w Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego

Około 400 uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie z klas od 4 do 8, odebrało 20 grudnia prezenty z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dzień wcześniej tyle samo prezentów otrzymali najmłodsi uczniowie szkoły.

Podarki zostały ufundowane przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie, a wręczał je dzieciom i młodzieży, uczącej się języka polskiego, przebywający z wizytą na Grodzieńszczyźnie przewodniczący Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP Kazimierz Michał Ujazdowski.

Najradośniejszą dla dzieci chwilę otrzymania prezentów poprzedziło przedstawienie teatralizowane o polskiej tradycji wigilijnej, któremu towarzyszyło brzmienie tradycyjnych polskich kolęd w wykonaniu działającego przy „Batorówce” zespołu wokalnego „Akwarele”.

Akcja spektaklu rozgrywana była w jednym z polskich domów, którego domownicy ubierali choinkę i szykowali wieczerzę wigilijną. Kiedy zasiedli już przy stole, do domu zawitali kolędnicy, aby opowiedzieć historię narodzin Zbawiciela w Betlejem.

Przedstawienie, przybliżające wydarzenia sprzed ponad 2000 lat,  razem z publicznością, która po brzegi wypełniła szkolną aulę, obejrzeli członkowie delegacji z Polski, przebywających w tych dniach na Grodzieńszczyźnie. Były to delegacje: Senatu RP na czele z przewodniczącym Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, Sopotu na czele z prezydentem miasta Jackiem Karnowskim oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie na czele z prezesem Mikołajem Falkowskim.

Po zakończeniu przedstawienia wysocy goście zostali poproszeni przez prezes ZPB Andżelikę Borys o podzielenie się wrażeniami od zaprezentowanego widowiska.

Senator RP Kazimierz Michał Ujazdowski, nie kryjąc wzruszenia, dziękował młodym artystom, pedagogom „Batorówki” oraz rodzicom dzieci, które uczą się w tej szkole, za pielęgnowanie polskich tradycji i kultury. Przyznał, że obecność na tej szkolnej uroczystości wigilijnej pozostanie w jego pamięci na długo.

Ciepłe słowa pod adresem uczniów i pedagogów „Batorówki” skierował także dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP Grzegorz Seroczyński.

– Od kilkunastu lat w okresie świątecznym odwiedzamy Grodno i Grodzieńszczyznę. Zawsze jest to dla nas niezapomniane przeżycie i lekcja patriotyzmu, którego uczymy się od miejscowych Polaków,– mówił w imieniu swojej delegacji prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski. Dodał, że, jak co roku, zaprasza dzieci i młodzież z Białorusi do Sopotu w okresie wakacyjnym. – Marzę także o tym, aby nasza młodzież z Polski przyjeżdżała tutaj do was i wzorowała się na was. Gdyż takiego autentycznego patriotyzmu, jaki obserwujemy wśród was nam w Polsce ciągle brakuje – podkreślił Jacek Karnowski.

O tym, że słowa „Związek Polaków na Białorusi pod kierownictwem Andżeliki Borys” są słowami magicznymi, budzącymi w darczyńcach w Polsce chęć niesienia pomocy rodakom na Białorusi mówił w swoim wystąpieniu prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski. Przyznał, że z tego właśnie powodu, o którym wspomniał, nie miał problemu z zakupem prezentów świątecznych dla polskich dzieci na Białorusi, które w tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, ufundowała m.in.Fundacja PKP współpracująca z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

Przemawia Danuta Karpowicz, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie

Śpiewa zespół „Akwarele”

Przemawia Kazimierz Michał Ujazdowski, senator RP

Prezes ZPB Andżelika Borys i senator RP Kazimierz Michał Ujazdowski

Marcin Wojciechowski, I Radca Ambasady RP w Mińsku

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Grzegorz Seroczyński, dyrektor Biura Polonijne Kancelarii Senatu RP

Prezes ZPB Andżelika Borys składa życzenia świąteczne

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content