HomeKulturaZespół „Kresowianka” z Iwieńca obchodził Jubileusz

Zespół „Kresowianka” z Iwieńca obchodził Jubileusz

Jubileusz 25-lecia działalności artystycznej obchodził 10 listopada zespół „Kresowianka”, działający przy Oddziale ZPB w Iwieńcu. Spotkanie jubileuszowe poprzedziła Msza święta w miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła.

Śpiewa zespół „Kresowianka”

– Odliczanie wieku zespołu „Kresowianka” zaczęliśmy od występu chóru „Głos znad Niemna” z Grodna, który po raz pierwszy zaśpiewał u nas 24 września 1994 roku – wspominała początki działalności artystycznej zespołu prezes Oddziału ZPB w Iwieńcu Teresa Sobol. – Wówczas „Głosem znad Niemna” kierował Wiktor Adamowicz, którego twórcze osiągnięcia zainspirowały do śpiewania iwienieckich Polaków. Początki „Kresowianki” były bardzo trudne, gdyż bardzo długo szukano osoby, która by się odważyła pokierować zespołem. Kierownikiem zespołu została Stefania Lipnicka – dodała Teresa Sobol.

Prezes ZPB Andżelika Borys i Teresa Sobol, prezes Oddziału ZPB w Iwieńcu

Teresa Sobol, prezes Oddziału ZPB w Iwieńcu opowiada o początkach działalności zespołu

Zespół „Kresowianka” powstał w październiku 1994 roku z inicjatywy Teresy Sobol. Kierownikiem zespołu jest 89-letnia Stefania Lipnicka, która pamięta pieśni śpiewane przez jej rodziców w latach międzywojennych. Pierwszy występ „Kresowianki” poza Iwieńcem odbył się na IV Festiwalu Piosenki Polskiej w Lidzie. Artystów z Iwieńca obawiano się wówczas wypuszczać na scenę, gdyż nikt nie wiedział, jak śpiewają.

Wystawa opowiadająca o historii działalności artystycznej zespołu „Kresowianka”

Po trudnych początkach działalność zespołu jednak się rozwinęła. 25 grudnia 1995 roku zespół wziął udział w Festiwalu Kolęd w Mińsku, a pierwsze uznanie przyszło do „Kresowianki” 14 kwietnia 1996 roku. Śpiew artystów doceniono wtedy na Festiwalu Polskiej Piosenki w Mińsku, odznaczając występ iwienieckich chórzystów dyplomem.

W repertuarze zespołu są pieśni patriotyczne, religijne, ludowe i biesiadne. Warunkiem uczestnictwa w zespole jest zamiłowanie do folkloru polskiego, przywiązanie do tradycji katolickich oraz koleżeńskość i odpowiedzialność. Muzyka i pieśń łączą serca i dusze wszystkich uczestników zespołu oraz wyrażają poczucie tożsamości narodowej, tęsknotę za Macierzą.

W ciągu 25 lat twórczej aktywności zespół zwiedził wiele miejsc w Polsce i występował na różnych scenach. Koncertował także na Białorusi w miejscowościach: Kamień, Naliboki, Wołożyn, Stołpce, Nieśwież, Lida, Grodno i Mińsk, brał udział m.in. w uroczystościach okolicznościowych w Ambasadzie i Konsulacie RP.

W 1996 roku zespół po raz pierwszy wystąpił w Polsce. Odbyło się to w Brzegu nad Odrą, przy okazji wydarzenia artystycznego pt. „Najazd Poetów na Zamek Brzeski”.

W latach 1997 i 2007 „Kresowianka” reprezentowała Polaków z Białorusi podczas Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Oprócz tego zespół koncertował w Siedlcach, Sokołowie, Głogowie i w wielu innych miastach Polski.

W 2010 roku „Kresowianka” była zapraszana do udziału w VII Ogólnopolskim Koncercie Charytatywnym w Sycowie, Oleśnicy i Legnicy oraz zaśpiewała na XV Głogowskim Przeglądzie Kultury Polskiej „Kresy 2010”. W ramach tego wydarzenia zespół wystąpił w kilku pobliskich miejscowościach – w Sławie, Wschowie, Szlichtyngowej.

Podczas uroczystości z okazji Jubileuszu zespołu „Kresowianka”, obecna na nim prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, gratulując Jubilatom, zaznaczyła, że zespół „Kresowianka” swoim śpiewem pokazuje młodym pokoleniom polskie tradycje, które przetrwały na Kresach Wschodnich i podkreśla jak bardzo istotne jest ich kultywowanie.

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

Prezes ZPB podziękowała osobiście najbardziej aktywnym członkom zespołu i wręczyła im Dyplomy Uznania i upominki od Zarządu Głównego organizacji.

Dyplom Uznania otrzymuje Stefania Lipnicka, niezmienna kierowniczka zespołu „Kresowianka”

Prezes Oddziału ZPB w Iwieńcu Teresa Sobol wręcza kwiaty i prezent Stefanii Lipnickiej

Wiceprezes ZPB Marek Zaniewski, prezes ZPB Andżelika Borys i Teresa Sobol, prezes Oddziału ZPB w Iwieńcu oddają hołd przy Krzyżu Straży Mogił Polskich, upamiętniającym poległych żołnierzy Stołpecko-Nalibockiego Zgrupowania AK

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • bardzo fajna inicjatywa dobrze ze organizacje społeczne pamietaja o polakach i kultywują ich tradycje

Skomentuj

Skip to content