HomeHistoria„Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” (białoruskie napisy)

„Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” (białoruskie napisy)

Obywatele polscy podczas II wojny światowej. W wymiarze historycznym i symbolicznym wrzesień 1939 roku jest dla Polaków datą wyjątkową. Pierwszego dnia tego miesiąca Niemcy rozpętali przeciwko Polsce najtragiczniejszy w całych dziejach kataklizm wojenny, który pochłonął życie ok. 6 mln. obywateli polskich, a eskalując na cały świat, doprowadził do największej katastrofy w dziejach ludzkości, pozbawiając życia kilkadziesiąt milionów niewinnych ofiar.

Wrzesień 1939 roku to również data symbolizująca początek nie znającej kompromisów heroicznej walki Polaków z okupantem niemieckim i sowieckim. Na Wrześniu 1939 roku ogniskują się także dramatyczne polskie wspomnienia dotyczące dokonania przez Związek Sowiecki i III Rzeszę Niemiecką czwartego rozbioru Rzeczypospolitej. Tragedia jaka spotkała wtedy naród polski ma więc charakter wielowymiarowy i stanowi jeden z najważniejszych węzłów pamięci Niepodległej Polski.

W roku 2019 upływa 80 lat od wybuchu II wojny światowej. 80 lat temu Polska jako pierwsza stawiła czoła zbrodniczej niemieckiej i sowieckiej totalitarnej nawałnicy. Bolesne skutki tego kataklizmu odczuwamy do dziś. Pamięć o tej tragedii łączy pokolenia i stanowi wyraz szacunku dla ofiary naszych przodków. O niesłabnącym zainteresowaniu kolejnych pokoleń poznawaniem historii wojny z totalitarnym złem świadczy m.in. ponad milion osób, które zwiedziły wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa została pomyślana jako projekt interdyscyplinarny, oparty na rozmaitych formach, mediach i rozwiązaniach scenograficznych, które składają się na spójną opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, ze szczególnym uwydatnieniem grozy i tragizmu tamtych czasów. Wystawa ma przemyślaną strukturę z precyzyjnie odmierzoną chronologią i dramaturgią, by w jak najbardziej sugestywny sposób opowiedzieć o strasznych doświadczeniach II wojny światowej, które były udziałem Polaków. Jej celem jest przybliżenie postaw polskich żołnierzy i obywateli walczących o odzyskanie niepodległej ojczyzny mino przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów

Prezentowana w Muzeum wystawa czasowa „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” jest częścią międzynarodowego projektu realizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

Od 1 września 2019 roku wystawa jest prezentowana w kilkudziesięciu polskich placówkach zagranicznych na 6 kontynentach: w takich miastach jak Waszyngton, Brasília, Meksyk, Edynburg, Wiedeń, Belgrad, Dżakarta i Canberra.

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą w wersji online – „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/msz.gov.pl/instpol.by

Najnowsze komentarze

  • W uroczystosci uczestniczyli przedstawiciele wladz panstwowych, dyrekcji Muzeum II Wojny Swiatowej, kombatanci i in. Wsrod gosci honorowych znalazla sie Maria Zulawski, zona Marka Zulawskiego, autora slynnego plakatu propagandowego (z 1942 r.) „Poland First to Fight”, skierowanego do spolecznosci miedzynarodowej oraz corka gen. Stanislawa Grzmota – Skotnickiego, dowodcy Grupy Operacyjnej „Czersk” (czesci armii „Pomorze”, ktora brala udzial w bitwie pod Bzura). Uroczystosc te rozpoczelo wystapienie red. Agnieszki Oszczyk, ktora najpierw przywitala przybylych gosci. Nastepnie przypomniala o tragicznych wydarzeniach, jakie mialy miejsce w naszym kraju we wrzesniu 1939 r.: o heroicznej obronie ojczyzny po ataku wrogich wojsk oraz o doswiadczeniach, jakie wtedy dotknely ludnosc cywilna (masowych egzekucjach, aresztowaniach, wysiedleniach itp.).

  • Tagi: 1 wrzesnia 1939 bialoruski kataklizm MSZ Muzeum II Wojny Swiatowej Niemcy pamiec rozstrzelanie tragedia wrzesien 1939 wspomnienia wybuch wystawa Zwiazek Sowiecki Rosyjscy najemnicy w Syrii uderzyli mlotem w glowe, pocwiartowali i spalili jenca. Zidentyfikowano jednego z oprawcow

Skomentuj

Skip to content