HomeOświataKonkurs „Mistrz Ortografii” rozstrzygnięty!

Konkurs „Mistrz Ortografii” rozstrzygnięty!

Anfisa Sawościna, uczennica Polskiej Szkoły w Grodnie, zwyciężyła 26 kwietnia w konkursie „Mistrz Ortografii”, zorganizowanym przez Związek Polaków na Białorusi we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Dr barbara Stelingowska, prof. nzw. UPH, dr hab. Violetta Machnicka, zwyciężczyni konkursu Anfisa Sawościna, Andżelika Borys

Laureatka konkursu otrzymała prawo do podjęcia studiów polonistycznych na siedleckiej uczelni z zagwarantowanym stypendium.

Podczas rozwiązywania testu ortograficznego

Podczas rozwiązywania testu ortograficznego

Razem do konkursu przystąpiło trzydziestu ośmiu młodych ludzi z Grodna, Baranowicz, Brześcia i Lidy. Wśród reprezentowanych przez młodzież uczelni najlepiej wypadła Polska Szkoła w Grodnie. Poza zdobytym przez Anfisę Sawościnę pierwszym miejscem, trzy uczennice tej właśnie placówki edukacyjnej podzieliły ex aequo drugie miejsce w zmaganiach z testem ortograficznym. Został on opracowany do celów konkursowych przez wchodzące w skład jury konkursu przedstawicielki Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego (UPH) w Siedlcach: dyrektor Instytutu prof. nzw. UPH, dr hab. Violettę Machnicką i dr Barbarę Stelingowską, asystentkę w Zakładzie Literatury Polskiej XIX, XX wieku i Krytyki Współczesnej Instytutu.

Ogłoszenie wyników konkursu

Ogłoszenie wyników konkursu

Szczęśliwymi zdobywczyniami drugiego miejsca w konkursie „Mistrz Ortografii” zostały: Bożena Żerebiło, Ewelina Ustach oraz Jana Wieczerzyńska. Wszystkie dziewczyny, podobnie jak zwyciężczyni, będą mogły podjąć nieodpłatne studia polonistyczne na uczelni w Siedlcach. – Co się tyczy stypendium, Związek Polaków na Białorusi będzie szukał możliwości, żeby dziewczyny je otrzymywały – mówi współorganizator konkursu ze strony Związku Polaków, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys.

Nikt z uczestników konkursu nie pozostał bez nagrody

Uczestnicy konkursu

Według Andżeliki Borys konkurs „Mistrz Ortografii” jest początkiem szerszej współpracy między ZPB, a siedlecką uczelnią. Jak zapewniły jej przedstawicielki: Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach ma zamiar zapraszać typowaną przez ZPB młodzież z Białorusi do udziału w organizowanych przez uczelnię konkursach, seminariach, konferencjach i innych przedsięwzięciach akademickich.

Z blisko czterdziestu uczestników konkursu „Mistrz Ortografii” nikt w minioną sobotę nie pozostał bez nagrody. Organizatorzy konkursu przygotowali bowiem dla młodych miłośników ortografii polskiej nagrody pocieszenia w postaci wydań encyklopedycznych, słowników, gadżetów elektronicznych oraz słodyczy.

O zwyciężczyni konkursu „Mistrz Ortografii” Anfisie Sawościnej wiadomo, że pochodzi z rodziny mieszanej: jej tata jest Rosjaninem, a mama – Polką. Laureatka jest zafascynowana zgłębianiem wiedzy o języku polskim oraz polskich tradycjach i historii.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content