HomeReligiaPonad dwumetrowy posąg świętego Jana Pawła II odsłonięto w grodzieńskiej katedrze

Ponad dwumetrowy posąg świętego Jana Pawła II odsłonięto w grodzieńskiej katedrze

Mierzący 237 centymetrów gipsowy posąg Jana Pawła II odsłonięto w grodzieńskiej Bazylice katedralnej pw. św. Franciszka Ksawerego w dniu kanonizacji papieża Polaka. Do głównej świątyni katolickiej Grodna dostarczono też szczątki świętego – kilka kropel Jego krwi na tkaninie, przechowywane w relikwiarze w kształcie słońca.

Posąg św. Jana Pawła II autorstwa Wasyla Martyńczuka, fot.: vgr.by

Posąg św. Jana Pawła II autorstwa Wasyla Martyńczuka, fot.: vgr.by

Relikwie świętego przekazał grodnianom arcybiskup Krakowa, były osobisty sekretarz świętego, kardynał Stanisław Dziwisz. Relikwiarz z krwią świętego będzie przechowywany przy ołtarzu Matki Bożej Różańcowej w przezroczystym pojemniku.

Msze św. celebruje proboszcz ks. Jan Kuczyński, fot.: vgr.by

Msze św. celebruje proboszcz ks. Jan Kuczyński, fot.: vgr.by

Uroczystą Mszę świętą z okazji kanonizacji Jana Pawła II i przybycia do Grodna jego relikwii celebrował proboszcz farnego kościoła, ksiądz Jan Kuczyński.

Wasyl Martyńczuk z synem Arsenim, fot.: vgr.by

Wasyl Martyńczuk z synem Arsenim, fot.: vgr.by

Nabożeństwo w dniu kanonizacji stało się okazją do odsłonięcia w katedrze gipsowego posągu świętego, który we współpracy z synem Arsenim i pomocnikiem Michaiłem Łatyszewem wykonał grodzieński rzeźbiarz i malarz, członek Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi Wasyl Martyńczuk. – To moja pierwsza tak poważna praca – przyznał artysta w rozmowie z gazetą „Wieczernij Grodno”. Dodał, że nie może uwierzyć, iż udało mu się sprostać tak odpowiedzialnemu wyzwaniu, jakim jest wkład w upamiętnienie papieża Polaka w głównej grodzieńskiej świątyni. – W pracy pomagały mi anioły – oznajmił Martyńczuk. Natomiast proboszcz Jan Kuczyński wyznał, iż artysta przed przystąpieniem do pracy prosił o błogosławieństwo, gdyż zwątpił w swoje siły i zdolności.

Polska młodzież z działającego przy SZ "Polska Macierz Szkolna" Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej, fot.: vgr.by

Po prawej – polska młodzież z działającego przy SZ „Polska Macierz Szkolna” Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej, fot.: vgr.by

Wypełniona po brzegi przez wiernych grodzieńska katedra, fot.: vgr.by

Wypełniona po brzegi przez wiernych grodzieńska katedra, fot.: vgr.by

Podczas Mszy świętej w grodzieńskiej katedrze w dniu kanonizacji papieża Polaka wiernym przypominano między innymi o cudach , które się dokonały za pośrednictwem Ojca Świętego Jana Pawła II.

 Znadniemna.pl za vgr.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content