HomeOświataNarodowe Czytanie 2019 w oddziałach ZPB

Narodowe Czytanie 2019 w oddziałach ZPB

Struktury terenowe Związku Polaków na Białorusi aktywnie włączyły się w Narodowe Czytanie 2019, akcję inicjowaną co roku przez Parę Prezydencką Rzeczypospolitej Polskiej i mającą na celu popularyzację najlepszych wzorców literatury polskiej.

W tym roku Para Prezydencka zaproponowała w ramach akcji sięgnąć po nowele polskich pisarzy doby pozytywizmu. Wśród proponowanych lektur nie mogło zabraknąć dzieła wybitnej grodnianki Elizy Orzeszkowej, której nowela pt. „Dobra Pani” znalazła się na liście utworów literackich, zaproponowanych do Narodowego Czytania 2019 przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i jego małżonkę Agatę Kornhauser-Dudę.

Właśnie czytanie fragmentów „Dobrej Pani” odbyło się w ramach Narodowego Czytania 2019 w Oddziale Miejskim ZPB w Grodnie. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Zarządu Głównego ZPB na czele z prezes Andżeliką Borys, uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie na czele z dyrektor Danutą Karpowicz, a także konsul RP Anna Walczak, oddelegowana do udziału w wydarzeniu przez Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Narodowe Czytanie 2019, zorganizowane przez ZPB w Grodnie zgromadziło na sali liczącą kilkaset osób publiczność, która z nieukrywanym zainteresowaniem słuchała nowelę „Dobra Pani”, odczytywaną przez uczestników akcji.

– Czytanie literatury, zwłaszcza tak znakomitej, jaką Para Prezydencka RP zaproponowała do czytania w tym roku, jest samo w sobie zajęciem fascynującym. Dzisiaj jednak szanowna publiczność ma wyjątkową okazję, aby zmysłem słuchu ocenić kunszt pisarski Elizy Orzeszkowej, będącej postacią, z którą u milionów rodaków, rozsianych po całym świecie, kojarzy się nasze miasto Grodno – powiedziała w słowie inaugurującym Narodowe Czytanie 2019 w Oddziale Miejskim ZPB w Grodnie dyrektor „Batorówki” Danuta Karpowicz.

Po trwającej około godziny uczcie literackiej do zgromadzonych przemówiła prezes ZPB Andżelika Borys. Dziękując za liczną obecność na wydarzeniu działaczy Oddziału Miejskiego ZPB w Grodnie, uczniów i nauczycieli „Batorówki”, prezes ZPB podkreśliła, że podobne spotkania z literaturą polską ZPB organizuje w tym roku w największych oddziałach organizacji w skali całego kraju. – Czytanie noweli polskich pisarzy w ramach Narodowego Czytania 2019 odbyło się już w Mińsku, Brześciu, Lidzie i innych miejscowościach, a wkrótce odbędzie się także na północy kraju, na Braszławszczyźnie, w obwodzie witebskim – powiedziała Andżelika Borys.

Jak dotąd najpopularniejszą lekturą, czytaną w ramach Narodowego Czytania 2019 w oddziałach ZPB, była nowela Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Czytano ją m.in. w Mińsku, Brześciu oraz Lidzie.

Proponujemy Państwu zapoznać się z fotorelacją ze spotkań z literaturą polską, które odbyły się w ramach Narodowego Czytania 2019 w oddziałach ZPB:

Grodno

Mińsk

Lida

Brześć

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content