HomeSpołeczeństwoReprezentanci ZPB wzięli udział w debacie o polskiej polityce wschodniej

Reprezentanci ZPB wzięli udział w debacie o polskiej polityce wschodniej

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut uczestniczyli 7 października w debacie pt. „Polska bramą na Wschód – polityka wschodnia. Sprawy konsularne i polonijne”, którą zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Białymstoku.

Panel dyskusyjny z udziałem prezes ZPB Andżeliki Borys

Andrzej Poczobut uczestniczył w charakterze prelegenta w części debaty, która była poświęcona polityce wschodniej Polski. Andżelika Borys z kolei została poproszona przez organizatorów o wzięcie udziału w części, poświęconej Karcie Polaka. W swoim wystąpieniu prezes ZPB skupiła się na kwestii, dotyczącej znaczenia Karty Polaka dla mieszkających na Białorusi Polaków.

Panel dyskusyjny z udziałem członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta (drugi od prawej)

Podczas debaty, biorący w niej udział konsul RP w Grodnie Andrzej Raczkowski ujawnił, że już ponad 130 tysięcy obywateli Białorusi otrzymało Kartę Polaka i zainteresowanie w otrzymywaniu dokumentu, potwierdzającego przynależność do Narodu Polskiego wciąż jest duże. Według konsula Raczkowskiego tylko Konsulat Generalny RP w Grodnie od 2007 roku wydał  obywatelom Białorusi 65 tysięcy Kart Polaka.

W debacie „Polska bramą na Wschód – polityka wschodnia. Sprawy konsularne i polonijne” obok przedstawicieli ZPB i Konsulatu Generalnego RP w Grodnie udział wzięli przedstawiciele MSZ RP, m.in. podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej, współpracy rozwojowej oraz dyplomacji ekonomicznej w resorcie spraw zagranicznych Polski Marcin Przydacz oraz dziennikarze, specjalizujący się tematyce Europy Wschodniej, m.in. dyrektor Telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska. Moderatorem prowadzonych w ramach debaty dyskusji była prowadząca audycji „Studio Wschód” w Telewizji Polskiej Maria Przełomiec.

 Znadniemna.pl, zdjęcia za facebook.com

Najnowsze komentarze

  • DZIEN DOBRY PROSZE OPOMOC KUZYNKA MOJA MIESZKAJACA NA BIALORUSI JEST CORKA SIOSTRY MOJEGO OJCA.DOKUMENTY KORE POSIADA SA NIEWYSTARCZAJACE.GDZIE MOGE ODNALEZC DOKUMENTY I W JAKIM ARCHIWUM ?W TEJ NASZEJ RODZINIE NIE MA NIKT POCHODZENIA ZWIAZANEGO Z BIALORUSIA JESTESMY POLAKAMI Z KRWI I KOSCI.RODZICE NASI WYJECHALI STAMTAD 1946 ROKU ,ONI ZOSTALI TAM PONIEWAZ BALI SIE JECHAC NA ZIEMIE ZACHODNIE.ZABRANO IM DOKUMENTY POLSKIE A MAJA BIALORUSKIE ALE NAPEWNO SA GDZIES ARCHIWA TYLKO NIE WIEMY GDZIE SZUKAC.SERDECZNIE POZDRAWIAM.JANINA BIALA

Skomentuj

Skip to content