HomeKulturaIII Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Te Deum” w Juszkiewiczach

III Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Te Deum” w Juszkiewiczach

Dziesięć chórów i zespołów muzycznych, działających przy oddziałach Związku Polaków na Białorusi  w Mińsku, Lidzie, Brześciu, Kalinkowiczach i Borysowie wzięło udział w III Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Te Deum”, który odbył się 28 września w Juszkiewiczach.

Wydarzenie, zostało zorganizowane w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przez Oddział ZPB w Juszkiewiczach i przy wsparciu Zarządu Głównego ZPB, Zarządu Brzeskiego Oddziału Obwodowego ZPB, Konsulatu Generalnego RP w Brześciu oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

W ramach festiwalu odbył się konkurs muzyczny, do którego przystąpiły: chóry „Polonez” i „Liber Cante” oraz zespoły „Tęcza” i „Niespodzianka” z Mińska, chór „Lidziejka” z Lidy, zespół „Recha” z Kalinkowicz, chór „Śpiewające serduszka” z osiedla Mołodiożnyj w Lidzie, chór „Uścisk dłoni” z Brześcia, grupa wokalna „Wszystko w porządku” z Borysowa, a także duet z Oddziału Miejskiego ZPB w Brześciu.

Wśród gości honorowych Festiwalu byli: Agnieszka Fiałkowska, wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Brześciu, Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. kultury, Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego ZPB, Eugeniusz Lickiewicz, członek Rady Naczelnej ZPB a także Elita Michajłowa, wiceprezes Brzeskiego Oddziału Obwodowego ZPB ds. kultury.

Od lewej: ks.Leonard Okołotowicz, proboszcz parafii w Juszkiewiczach, Swietłana Alesik, sponsor Festiwalu, Elita Michajłowa, Andrzej Poczobut, Renata Dziemiańczuk oraz Agnieszka Fijałkowska z Konsulatu Generalnego RP w Brześciu

Festiwal zainaugurowała Msza św., którą celebrowali: ks. proboszcz parafii św. Trójcy w Juszkiewiczach Leonard Okołotowicz, ks.Henryk Okołotowicz z Wołożyna oraz ks. Oleg Silkiewicz z Nowej Myszy.  Po nabożeństwie odbyła się procesja po miejscowym cmentarzu, na którym goście i uczestnicy Festiwalu oddali hołd polskim patriotom z Juszkiewicz, poległym 5 kwietnia 1945 roku z rąk NKWD. Pomodlono się również przy grobach byłych kapłanów i proboszczów miejscowej parafii.

Homilię podczas Mszy św. wygłasza ks. Henryk Okołotowicz z Wołożyna

Po Mszy św. i upamiętnieniu juszkiewiczowskich patriotów w miejscowej świątyni odbył się festiwalowy program konkursowy. Oceniając zaprezentowane w jego ramach przez konkursowiczów  pieśni patriotyczne i religijne jurorzy w kategorii „zespoły dziecięce” przyznało I miejsce zespołowi „Recha” z Kalinkowicz. Wśród dorosłych natomiast zwycięstwo przyznano zespołowi „Tęcza” z Mińska, który w charakterze nagrody otrzymał prawo do wzięcia udziału  w Festiwalu Kultury Polskiej w Chorzowie na Dolnym Śląsku. Jurorzy przyznali także wyróżnienia, które otrzymały chóry „Uścisk dłoni” z Brześcia oraz „Lidziejka z Lidy”.

Zwycięzca konkursu festiwalowego wśród zespołów dziecięcych – zespół „Recha” z Kalinkowicz

Zwycięzca w kategorii dorosłych – zespół „Tęcza” z Mińska

Nagrody dla laureatów festiwalu w kategorii dziecięcej ufundowane zostały przez Katarzynę Borkowską-Wiśniewską, dyrektor Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, słodkie prezenty dla dzieci, biorących udział w Festiwalu, przekazał były mieszkaniec Juszkiewicz, mieszkający obecnie w Mińsku Wiktor Szkodzik. Upominki dla biorących udział w Festiwalu chórów i zespołów ufundował  Brzeski Oddział Obwodowy ZPB oraz Swietłana Alesik z Brześcia.

Prowadzącymi zaprezentowanego w ramach Festiwalu programu artystycznego były Alina Burec i Polina Nowicka, a także uczennice Społecznej Szkoły Polskiej im. T. Reytana w Baranowiczach.

Organizator III Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Te Deum” prezes Oddziału ZPB w Juszkiewczach Dymitr Burec, żegnając uczestników Festiwalu, podziękował im za to, że „chcieli przyjechać do małej wioseczki Juszkiewicze i pozostawić cząstkę swojego ciepła, talentu i dobrego humoru w pamięci i sercach mieszkańców Juszkiewicz”. Życzył także, aby okoliczności zawsze sprzyjały artystom „w rozwoju ich zdolności i umiejętności muzycznych”. Dymitr Burec wyraził podziękowanie mieszkance Juszkiewicz Józefie Połojko za piękne udekorowanie miejscowej świątyni i przygotowanie jej do potrzeb Festiwalu.

Patronatem medialnym III Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Te Deum” objęły TVP Polonia oraz kwartalnik Polaków na Polesiu „Echa Polesia”.

Znadniemna.pl za Polesie.org

Najnowsze komentarze

  • Piękne. Gratulacje !

Skomentuj

Skip to content