HomeSpołeczeństwoMinister Anna Schmidt-Rodziewicz z wizytą na Białorusi na zaproszenie ZPB

Minister Anna Schmidt-Rodziewicz z wizytą na Białorusi na zaproszenie ZPB

Od spotkania w Mińsku z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, zwierzchnikiem białoruskich katolików, rozpoczęła wizytę na Białorusi minister Anna Schmidt-Rodziewicz, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Minister Schmidt-Rodziewicz odwiedza Mińsk, Grodno i Lidę.

Grodno, 2018 rok. Obchody 30-lecia ZPB. Za zaproszenie na uroczystości dziękuje Anna Schmidt-Rodziewicz, wówczas – przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, obecnie – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP

Sytuacja Kościoła katolickiego na Białorusi – to główny temat rozmów minister Anna Schmidt-Rodziewicz z arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem. Spotkanie ze zwierzchnikiem białoruskich katolików było pierwszym punktem wizyty pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego.

Minister Anna Schmidt-Rodziewicz ma w planie również spotkania z przedstawicielami białoruskich władz i kierownictwem Związku Polaków na Białorusi na czele z Andżeliką Borys.

Sprawy nierozwiązane

Anna Schmidt-Rodziewicz powiedziała Polskiemu Radiu, że w trakcie rozmów z przedstawicielami białoruskich władz chce poruszyć problemy, które od lat pozostają nierozwiązane. Chodzi między innymi o kwestię legalizacji Związku Polaków na Białorusi, sprawy mienia ZPB czy kwestie edukacyjne.

– Spotkanie z mniejszością polską to najważniejsza część wizyty – powiedziała w piątek minister.

W programie wizyty są także spotkania z działaczami ZPB w Lidzie oraz odwiedzenie polskich miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie.

Polska delegacja będzie w sobotę uczestniczyć w uroczystościach z okazji 75. rocznicy bitwy o Surkonty (obwód grodzieński), którą stoczyły oddziały AK z siłami NKWD. Była to pierwsza regularna bitwa pomiędzy oddziałami AK a zajmującymi tereny II RP oddziałami radzieckimi.

Spotkania z przedstawicielami władz

W programie wizyty minister Schmidt-Rodziewicz są również spotkania z władzami białoruskimi. M.in. w Mińsku spotkała się ona z pełnomocnikiem rządu ds. religii i mniejszości narodowych Leanidem Hulaką, a w Grodnie odbędzie rozmowy z władzami miasta i szefem obwodu grodzieńskiego. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja mniejszości polskiej.

– Jeśli mamy rozwijać relacje bilateralne, to jednym z najważniejszych elementów jest stosunek władz Białorusi do naszych rodaków, do polskiej mniejszości – powiedziała minister.

Znadniemna.pl za PAP/IAR

Najnowsze komentarze

  • Ludzie, ile razy trzeba to powtarzać ? nie ma „zwierzchnika” (tak jest w prawosławiu !) katolików na Białorusi ani w żadnej innej prowincji (państwie). Zwierzchnikiem (jedynym) jest papież ; w prowincjach (na ogół państwach) są konferencje episkopatu z kadencyjnym przewodniczącym. Biskup ordynariusz podlega tylko papieżowi. Konferencja episkopatu to formuła uzgadniania a przewodniczący, przewodniczy nie będąc decydentem.

  • Zolnierze rot Wiszowatego Ryszarda zostali pochowani na Polskiej ziemi chociaz teraz zza granica pilegnujcie ich groby .Bronil Grodna,Skidla,Kodziowce- zolnierz i dowodca z 10 Pulku Ulanow Litewskich.Czesc jego pamieci! Posiadam jego raportowke wojenna z 1939 roku Nie dano mu wrocic z Londynu tam zmarl i tam jest pochowany.Ciekawa postac a moze ktos by chcial poznac jego losy .Po opouszczeniu Grodna przedostal sie na Litwe tam zostal internowany- nastepnie przedostal sie do Francji a stamtad do Angli i sluzyl w Dywizjonie 303 jako sztabowiec .Zachecam historykow do wspolpracy posiadam ciekawe materialy o nim. ps. Wiszowaty Ryszard 15-850 Bialystok ul Sitarska 64m2 tel 601323134

Skomentuj

Skip to content