Aleksander Bieły, białoruski historyk i meloman, stworzył w Internecie petycję do kierownictwa Białoruskiego Narodowego Akademicznego Wielkiego Teatru Opery i Baletu, w której wyraża protest przeciwko polityce repertuarowej jednej z najważniejszych instytucji kultury na Białorusi.
W petycji, którą podpisało już blisko 120 osób, Aleksander Bieły pisze, że z ogromnym smutkiem zauważył, iż w rozpoczynającym się sezonie teatralnym, mimo tego, że wciąż mamy jubileuszowy rok 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, w repertuarze Teatru Wielkiego „brakuje jakiegokolwiek utworu wybitnego kompozytora – naszego krajana oraz utworów innych ojczystych twórców”.
„Utworów Moniuszki zabraknie nawet w koncercie, inaugurującym sezon teatralny pt. „Arcydzieła światowej opery”, który jest zaplanowany na 18 września” – pisze białoruski historyk i meloman.
„Taką sytuację postrzegamy jako absolutnie niedopuszczalną. Koncerty jubileuszowe z programem, opartym o utwory Moniuszki, które odbyły się w maju 2019 roku, odniosły duży sukces zarówno na małej, jak i na głównej scenach Teatru Wielkiego. Przynajmniej w koncercie, inaugurującym sezon teatru, który mianuje się „narodowym”, utwory ojczystych kompozytorów powinny się znaleźć obowiązkowo. W pierwszej kolejności dotyczy to utworów Moniuszki, którego życie i twórczość, były ściśle związane z naszym miastem (Mińskiem – przyp. red.) i stanowiły podwaliny do zarodzenia się nowej profesjonalnej białoruskiej kultury” – czytamy w petycji.
Dalej jej autor zwraca uwagę adresatów protestu, że chodzi o sprawę honoru narodowego i zawodowej kompetencji autorów repertuaru Teatru Narodowego. „W pewnym sensie jest to nawet kwestia informacyjnego i kulturalnego bezpieczeństwa kraju, który będzie szanowany przez sąsiadów tylko wówczas, kiedy ten kraj sam do siebie będzie się odnosił z szacunkiem. Przywróćcie nam Moniuszkę! Chcemy, żeby jego utwory brzmiały w teatrze nie tylko z powodów jubileuszowo-biurokratycznych, lecz zawsze. Zacznijcie to robić od koncertów, inaugurujących sezon teatralny” – tymi słowami kończy swoją petycję Aleksander Bieły.
Podpisać się pod apelem historyka i melomana Aleksandra Biełego, można TUTAJ.
Znadniemna.pl za Change.org
józef III / 31 lipca, 2019
białoruskiej kultury ?
/