Przedstawiciele działających przy Związku Polaków na Białorusi organizacji twórczych – Towarzystwa Plastyków Polskich oraz Towarzystwa Twórców Ludowych – w dniach 27-28 lipca gościli na jubileuszowym Jarmarku Folkloru w Suwałkach.
Na doroczne święto folkloru polskich artystów z Białorusi zaprosił Suwalski Ośrodek Kultury (SOK), a na miejscu gośćmi zza wschodniej granicy Polski zaopiekowała się, pracująca w suwalskim SOK-u znawczyni regionalnego folkloru i mistrzyni rękodzieła ludowego Helena Kozłowska.
Podobnie, jak inni twórcy i rękodzielnicy, nasi reprezentanci otrzymali wygodne stoisko, na którym mogli zaprezentować odwiedzającym jarmark mieszkańcom Suwałk swoje wyroby i dzieła artystyczne.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród Suwalszczan pejzaże z widokami Grodzieńszczyzny oraz białoruskiego odcinka Kanału Augustowskiego, pędzla Walentyny Brysacz, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Obecność autorki obrazów i możliwość obcowania z nią sprawiły, że zainteresowani wystawionymi dziełami malarskimi mogli usłyszeć autentyczną historię powstania każdego pejzażu, a także dowiedzieć się o historii uwiecznionego przez malarkę miejsca.
Towarzystwo Twórców Ludowych przy ZPB miało na jarmarku sześcioosobową reprezentację, kierowaną przez prezes TTL Ryszardę Kałacz, która przywiozła do Suwałk swoje wyroby, wykonane w technice patchwork.
Kowalstwo artystyczne zaprezentował na Jarmarku Folkloru w Suwałkach znany grodzieński kowal Jan Pereginiec. Maryna Jaremczyk natomiast zaprezentowała zwiedzającym stoisko twórców ZPB pocztówki artystyczne inkrustowane słomą. Dużym wzięciem cieszyła się u zwiedzających biżuteria drewniana, robiona przez grodzieńskiego mistrza Aleksandra Bieżkę. Kolekcję lalek szydełkowych zaprezentowała rękodzielniczka Anastazja Sukaczewa, a Irena Pawłowa przedstawiła wyroby rękodzieła tekstylnego.
Według kierowniczki reprezentacji ZPB na XX Jarmarku Folkloru w Suwałkach Ryszardy Kałacz, przedstawione przez naszych twórców i artystów dzieła malarskie i wyroby rękodzieła zostały wysoko ocenione nie tylko przez odwiedzających stoisko ZPB Suwalszczan, lecz także przez organizatorów wydarzenia, którzy przekonali się, że tradycja sztuki ludowej jest wciąż żywa na Grodzieńszczyźnie, a grodzieńscy twórcy pracują na bardzo wysokim poziomie.
Znadniemna.pl