HomeHistoriaOdnaleziono grób brata Piłsudskiego

Odnaleziono grób brata Piłsudskiego

– Na wileńskim cmentarzu Rossa odnaleziono grób Kacpra Piłsudskiego, najmłodszego z pięciu braci marszałka Józefa Piłsudskiego, zmarłego w 1915 roku w wieku 36 lat – poinformował Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

Centralne Archiwum Wojskowe

Honorowa przewodnicząca Komitetu Alicja Klimaszewska poinformowała, że „mogiłę brata marszałka odnaleziono przypadkowo, podczas typowania pomników, które zamierza się odnowić w przyszłym roku”.

Grób Kacpra Piłsudskiego znajduje się na skarpie za główną kaplicą cmentarną. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą poinformował, że w 20-leciu międzywojennym uważało się, że najmłodszy z braci Piłsudskich spoczywa koło ciotki Stefanii Lipmanówny. Współczesne przewodniki podają, że grób Kacpra nie został odnaleziony.

Komitet wskazuje, że Kacper jest najbardziej tajemniczą osobą w rodzie Piłsudskich, nazywany był „czarną owcą”.

„W niektórych źródłach można znaleźć informację, że ukończył jedynie dwie klasy Gimnazjum Nikołajewskiego w Lipawie, przez lata przebywał z ojcem w Petersburgu, a później prowadził dość lekkomyślne, a właściwie próżniacze życie. (…) Nigdy nie założył rodziny” – czytamy w komunikacie Komitetu.

Komitet zapowiada, że odnowi grób Kacpra Piłsudskiego.

Na Rossie spoczywa też inny z braci marszałka – Adam Piłsudski, przed wojną wiceprezydent Wilna, siostra – Ludwika Majewska oraz dwoje rodzeństwa – zmarłe w niemowlęctwie bliźnięta, Piotr i Teodora. Jest też grób Marii Piłsudskiej z Koplewskich, pierwszej żony marszałka. W mauzoleum znajdującym się przed cmentarzem spoczywa matka – Maria Piłsudska z Billewiczów oraz serce marszałka.

Znadniemna.pl za PAP

Najnowsze komentarze

  • EN Ten człowiek na zdjęciu nie jest Piłsudskim mój dziadek był pomnikarzem na rosie stoi wiele wykonanych nagrobków ten człowiek nazywa się GINET SUJMAN/mogę mylić się w pisowni był żydem /masonem przyjechał z Anglii ,był również agentem czterech wywiadów,To jemu zawdzięczamy przegraną kampanię wrześniową .Sami PIŁSUCCY SPRZEDALI SWOJE NAZWISKO I RODOWÓD Z POWODU DŁUGÓW ISTNIEJĄ DOKUMENTY W ANGLII POTWIERDZAJĄCE PRAWDZIWOŚĆ MOJEJ PISANINY.można TO RÓWNIEŻ SPRAWDZIĆ NA BLOGU Jerzego Jaśkowskiego wypisujecie totalne bzdury

Skomentuj

Skip to content