HomeKulturaWielkanocne wyroby brzeskich twórców ludowych docenione w Polsce

Wielkanocne wyroby brzeskich twórców ludowych docenione w Polsce

Udanym udziałem w dorocznym Jarmarku Tradycji Wielkanocnych w Siedlcach oraz w Kiermaszu Wielkanocnym w Terespolu odznaczyli się członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych, działającego przy Oddziale ZPB w Brześciu. Tworząca w technice ludowego malarstwa na szkle Maria Kulecka została wyróżniona dyplomem organizatorów Jarmarku w Siedlcach.

Rekodzialaczy_z_Brzescia

Twórczyni ludowe z Brześcia

Doroczny Jarmark Tradycji Wielkanocnych odbył się w Siedlcach, jak co roku, dwa tygodnie przed świętami Wielkiej Nocy – 5 i 6 kwietnia. W zorganizowanych przez siedlecką firmę Arche S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Nadbużańska targach przedświątecznych uczestniczyło 110 rękodzielników z całej Polski, głównie z Podlasia i Mazowsza. Ludową sztukę kresową reprezentowali natomiast twórcy z Ukrainy i Białorusi.

Rekodzialaczy_z_Brzescia_01

Maria Kulecka

Tradycyjnie dużym zainteresowaniem siedlczan cieszyły się wyroby rzemiosła artystycznego, związane z nadchodzącymi świętami: pisanki, palmy oraz dekoracje koszyczków na święconkę. Nie zabrakło także artystycznych wyrobów z zakresu: rzeźby ludowej i sakralnej, płaskorzeźby, haftu, metaloplastyki, ceramiki, wyrobów z gliny, biżuterii artystycznej, kompozycji z suszu, rękodzieł na bazie wosku oraz malarstwa na płótnie i szkle. W ostatniej dziedzinie rzemiosła artystycznego wyróżniały się prace brzeskiej rękodzielniczki Marii Kuleckiej, która za prezentowane przez nią obrazy na szkle otrzymała od organizatorów wyróżnienie specjalne w postaci Dyplomu.

W Niedzielę Palmową rękodzielnicy z Brześcia z powodzeniem uczestniczyli także w zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu Kiermaszu Wielkanocnym. Była to znakomita okazja dla ludowych artystów, żeby zaprezentować i sprzedać artystyczne wyroby o tematyce świątecznej: ozdoby, stroiki, dekoracje i inne związane ze świętami Wielkiej Nocy przedmioty.

Anna Adamczyk z Brześcia, arche.pl, mokterespol.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content