HomeKulturaKoncert chóru i orkiestry barokowej w grodzieńskiej katedrze (FOTOREPORTAŻ)

Koncert chóru i orkiestry barokowej w grodzieńskiej katedrze (FOTOREPORTAŻ)

Niezwykłym wydarzeniem kulturalnym zakończyła się niedzielna, celebrowana w południe 16 czerwca, Msza św. w grodzieńskiej Bazylice Katedralnej św. Franciszka Ksawerego.

Dyryguje prof. Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu Teresa Krasowska

Wraz z grodnianami w nabożeństwie uczestniczyli uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lublinie śpiewający i grający w Szkolnych Chórze i Orkiestrze Barokowej, którymi kieruje prof. Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu Teresa Krasowska.

Po Mszy św. młodzi lublinianie ze swoją panią profesor zaprezentowali grodzieńskiej publiczności godzinny koncert muzyki i śpiewu sakralnego, wykonując utwory polskich i europejskich kompozytorów, tworzących w różnych epokach, poczynając od Renesansu i późniejszych. W koncercie, który uświetnił prowadzeniem i śpiewem tenorowym ksiądz Piotr Sobierajski, zabrzmiały także utwory urodzonego w Ubielu pod Mińskiem twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki.

Ciepło przyjmowani przez grodzieńską publiczność muzycy z Lublina na bis zaśpiewali dla grodnian ulubioną pieśń św. Jana Pawła II – „Barkę”, którą zgromadzeni w kościele wysłuchali na stojąco obdarowując artystów gromkimi brawami.

Prof. Teresa Krasowska po koncercie mówiła dziennikarzom, że bardzo się cieszy z występu swoich podopiecznych w Grodnie i dwa dni wcześniej w stolicy Białorusi, gdyż jest to dla nich pierwsza wyprawa na Białoruś, z której powrócą do domów z pozytywnymi wrażeniami.

Przed wizytą w Grodnie, 14 czerwca, Szkolny Chór i Orkiestra Barokowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lublinie wystąpiła w Archikatedrze imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content