HomeSpołeczeństwoRzeczpospolita: Tysiące Białorusinów pracują w Polsce

Rzeczpospolita: Tysiące Białorusinów pracują w Polsce

Zarobki na Białorusi są cztery razy mniejsze niż w Polsce, a koszty życia na podobnym poziomie. Nic dziwnego, że tysięcy Białorusinów emigruje za pracą. Dokąd? Do Polski. Zjawisko przyśpiesza.

Eksodus Białorusinów do pracy w Polsce rozpoczął się dwa lata temu. Wtedy z obwodu brzeskiego za pracą do sąsiada wyjechało sześć razy więcej ludzi aniżeli rok wcześniej. Zjawisko zarobkowej emigracji na Zachód narasta od trzech lat, ale w tym roku wyraźnie przyśpieszyło. Koszty życia na Białorusi są porównywalne z Polską, ale średnie zarobki cztery razy niższe.

W ostatnich 2-3 latach liczba firm pośrednictwa pracy, które dostały licencję MSZ Białorusi na rekrutację do pracy w Polsce, zwiększyła się kilkakrotnie. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 50 takich firm działających na terenie całej Białorusi i rekrutujących pracowników dla polskich pracodawców.

Corocznie do Polski za pracą wyjeżdża kilka tysięcy Białorusinów. O ile w 2017 roku wciąż największym krajem białoruskiej emigracji zarobkowej była Rosja, to dziś jest nim Polska. Przede wszystkim dzięki wyższym płacom.W tym roku nowym zjawiskiem jest rosnąca emigracja zarobkowa dobrze wykształconych Białorusinów – lekarzy, nauczycieli akademickich czy naukowców.

Potrzebuje ich i Polska, i republiki nadbałtyckie – Litwa, Łotwa, Estonia. Polska jest dla białoruskich specjalistów atrakcyjniejsza nie tylko ze względu na duży rynek pracy, ale też podobny język. Białorusini szybko uczą się polskiego, zdają egzaminy i nierzadko pracują w swoich zawodach. Są też gotowi na każde zatrudnienie, byle by lepiej płatne.

Wielu zakłada też własne małe biznesy, korzystając z prostszej procedury, w porównaniu z białoruską, która uchodzi za jedną z najbardziej zbiurokratyzowanych na świecie.

W minionym roku Amerykański Instytut Frasera opublikował ranking wolności gospodarczej (Economic Freedom of the World 2018). Zestawienie oceniło 162 państwa według indeksu wolności gospodarczej liczonego na podstawie kilkunastu kryteriów, m.in. wielkości państwa w gospodarce w tym obciążeń podatkowych, udziału własności państwowej w gospodarce, decyzji regulujących rynki; system prawny w gospodarce, prawo własności, wolność handlu.

Białoruś zajęła 128 miejsce.

Znadniemna.pl za Rzeczpospolita

Najnowsze komentarze

  • Nie spodziewam się wiele ale ,muszę wyrazić swoje zdanie z dwóch ściśle związanych ze sobą powodów.Brak ludzi do pracy stał się przynajmniej w Europie ogromnym problemem.Fachowcy są mega problemem.Mam bardzo ładny zakład samochodowy w UK.i zajmujemy się głównie lakiernictwem oraz,drobnymi naprawami blacharskimi.Płacę minimum 500 funtów tygodniowo a mimo to ciężko o ludzi godnych tych pieniędzy.Więc są to owe dwa problemy gdzie,cierpi Europa i zarazem moja firma. Jeśli macie u siebie kogoś w tym zawodzie lecz, musi posiadać Polski paszport to zapraszam do firmy.Pomogę w każdym względzie tzn.zakwaterowanie,NIN,rejestracja a nawet dojazd lub przelot.Mowa o co najmniej dwóch osobach.Wiek nie ma znaczenia.Rozmawiam po rosyjsku.

Skomentuj

Skip to content