HomeKulturaKoncert „Grodzieńskich Słowików” w hołdzie śp. Andrzejowi Binertowi w 5. rocznicę śmierci (FOTOREPORTAŻ)

Koncert „Grodzieńskich Słowików” w hołdzie śp. Andrzejowi Binertowi w 5. rocznicę śmierci (FOTOREPORTAŻ)

W dniu 15 czerwca uroczystym koncertem pt. „Uczucia w dźwięki i słowa ubrane” uczcili pamięć założyciela Polskiego Zespołu „Grodzieńskie Słowiki” śp. Andrzeja Binerta z okazji piątej rocznicy jego śmierci, przypadającej na 5 lipca, wychowankowie jednego z najstarszych w Grodnie polskich zespołów muzycznych. Uroczystość odbyła się w grodzieńskim kościele ewangelickim, którego parafianinem był Andrzej Binert.

Alicja Binert i Polski Zespół „Grodzieńskie Słowiki”

Wspomnieniem o śp. Andrzeju Binercie przed rozpoczęciem koncertu podzielił się ze zgromadzoną w grodzieńskim kościele ewangelickim publicznością pastor wspólnoty luterańskiej Grodna Władimir Tatarnikow.

Pastor wspólnoty luterańskiej Grodna Władimir Tatarnikow

Duchowny przypomniał, że śp. Andrzej Binert był nie tylko wybitną postacią grodzieńskiego środowiska kulturalnego i muzycznego, lecz także założycielem i aktywnym działaczem luterańskiej wspólnoty Grodna.

Koncert  „Grodzieńskich Słowików” ku czci swojego założyciela był poświęcony także innym, nieżyjącym już niestety, osobom związanym z zespołem: śp. Helenie Lantuchowej-Łukaszejko, śp. Józefowi Łukaszejko oraz śp. Halinie Popowej.

W programie upamiętniającym śp. Andrzeja Binerta i działaczy Polskiego Zespołu „Grodzieńskie Słowiki” wystąpili jego wychowankowie, którzy robią wspaniałe kariery artystyczne, jako muzycy i mają w swoim dorobku tytuły laureatów konkursów  międzynarodowych. Byli to: pianista Aleksy Pietrow, skrzypaczka Anastazja Pietrowa oraz solistki, władające pięknym sopranem Olga Kononkowa i Maria Rajdziuk.

Wystąpił także obecny skład grupy wokalnej „Grodzieńskich Słowików” i śpiewający z zespołem soliści Władysława Cichanowicz oraz Sergiusz Kozłowski.

Organizatorką uroczystości, upamiętniającej śp. Andrzeja Binerta, była wdowa po nim, niezmienna kierowniczka Polskiego Zespołu „Grodzieńskie Słowiki” od momentu jego powstania Alicja Binert.

Polski Zespół „Grodzieńskie Słowiki” został założony w 1990 roku przez pedagogów Grodzieńskiej Szkoły Muzycznej Alicję i śp. Andrzeja Binertów. Obecnie kierownikiem muzycznym zespołu jest Alicja Binert.

W repertuarze zespołu są liczne pieśni polskie o tematyce patriotycznej, wojennej, religijnej i utwory muzyki klasycznej m.in. Chopina, Moniuszki, Haydna, Beethovena oraz pieśni w językach różnych narodowości, zamieszkujących Grodzieńszczyznę (białoruskie, rosyjskie, niemieckie, jidysz). Aranżacje wszystkich utworów, wykonywanych przez zespół, napisał śp Andrzej Binert, który był kierownikiem artystycznym „Grodzieńskich Słowików”.

Wśród wychowanków zespołu „Grodzieńskie Słowiki” jest dużo laureatów konkursów muzycznych, także międzynarodowych. Są wśród nich artyści, zatrudnieni w prestiżowych instytucjach kultury Białorusi, Polski i innych krajów.

O poziomie „Grodzieńskich Słowików” i talencie pedagogiczno-muzycznym Alicji Binert i jej śp. męża Andrzeja Binerta świadczą jednak nie tylko sukcesy wychowanków zespołu, lecz także fakt, iż z „Grodzieńskimi Słowikami” chętnie współpracują profesjonalni artyści. W wykonywanej przez zespół kantacie „Widma” zajęci są soliści Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie, a bas operowy Robert Dymowski poza tym, że wciela się we wspólnym przedstawieniu w rolę Guślarza, jest także autorem inscenizacji wykonywanej przez „Grodzieńskie Słowiki” kantaty Stanisława Moniuszki.

W ciągu 29 lat swojej działalności „Grodzieńskie Słowiki” brały udział w ważnych przedsięwzięciach kulturalnych, organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Grodnie, Związek Polaków na Białorusi, Polską Macierz Szkolną, as także uświetniał śpiewem uroczystość kościelne.

W 1997 roku zespół organizował w Polsce koncerty charytatywne na rzecz powodzian.

„Grodzieńskie Słowiki” mają na swoim koncie artystycznym wiele koncertów nie tylko na Białorusi i w Polsce, ale także w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu „Grodzieńskich Słowików”:

Na uroczystości obecna była konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Monika Hoffa

Wychowanek „Grodzieńskich Słowików” Aleksy Pietrow gra na organach

Wychowankowie „Grodzieńskich Słowików”: pianista Aleksy Pietrow i śpiewająca sopranem solistka Olga Kononkowa

Wychowanka „Grodzieńskich Słowików” Maria Rajdziuk – sopran

Wychowankowie „Grodzieńskich Słowików”: solistka Maria Rajdziuk i pianista Aleksy Pietrow

Wychowankowie „Grodzieńskich Słowików”: skrzypaczka Anastazja Pietrowa i pianista Aleksy Pietrow

Skrzypaczka Anastazja Pietrowa, wychowanka „Grodzieńskich Słowików”

Alicja Binert ze swoją wychowanką Anastazją Pietrową

Przy fortepianie Aleksy Pietrow

Aktualny skład „Grodzieńskich Słowików” i soliści zespołu: Władysława Cichanowicz oraz Sergiusz Kozłowski

Założycielka i niezmienna kierowniczka Polskiego Zespołu „Grodzieńskie Słowiki” Alicja Binert

Znadniemna.pl, zdjęcia Ireny Waluś

Najnowsze komentarze

  • Szczęść Boże !

Skomentuj

Skip to content