HomeKulturaJuż jutro oficjalne odsłonięcie tablicy Czesława Niemena w Grodnie

Już jutro oficjalne odsłonięcie tablicy Czesława Niemena w Grodnie

Tablica, upamiętniająca rok nauki, spędzony przez wybitnego polskiego muzyka Czesława Niemena (Wydrzyckiego) w Szkole Muzyczno-Pedagogicznej Grodna, zostanie oficjalnie odsłonięta jutro, 6 czerwca, w grodzie nad Niemnem.

Tablica Czesława Niemena na murze Grodzieńskiego Państwowego Koledżu Muzycznego (była Szkoła Muzyczno-Pedagogiczna)

W uroczystości wezmą  udział szefowie wyższych izb parlamentów Polski i Białorusi: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz przewodniczący  Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego RB Michaił Miasnikowicz.

Tablicę ku czci Czesława Niemena, którą już można podziwiać przy wejściu do Grodzieńskiego Państwowego Koledżu Muzycznego (była Szkoła Muzyczno-Pedagogiczna – red.), wykonał znany grodzieński rzeźbiarz Włodzimierz Pantelejew.

Wygląd wykonanej z włoskiego marmuru tablicy, w którą została wmurowana płaskorzeźba z podobizną  Czesława Niemena, został zaakceptowany przez wdowę po wybitnym muzyku Małgorzatę Niemen. Inskrypcja na tablicy została wyrzeźbiona w dwóch językach – białoruskim i polskim. Po polsku czytamy na tablicy: „W budynku b. Szkoły Muzyczno-Pedagogicznej w latach 1954- 1955 uczył się wybitny polski muzyk CZESŁAW NIEMEN syn ziemi grodzieńskiej”.

Upamiętnienie Czesława Niemena na murach szkoły, do której uczęszczał zaledwie przez rok, jest wydarzeniem wyjątkowym, gdyż nieczęsto się zdarza, aby uczelnia upamiętniała kogoś, kto został ze szkoły relegowany za złe wyniki w nauce, a mimo to potrafił zrobić karierę, o której mogło tylko się marzyć szkolnym prymusom i wykładowcom.

Odsłonięcie tablicy Czesława Niemena w Grodnie odbędzie się 6 czerwca w godzinach wieczornych.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Mój najukochańszy śpiewak , pamiętam wszystkie jego emocjonalnie wykonywane piesni, mogłam słuchać go czasami…

  • Przy jakiej ulicy jest szkoła?

  • Właśnie, to dopiero cyrk: faceta wyrzucili, bo nie słyszał i źle się uczył, a dzisiaj, proszę – tablica.
    Dla uczelni to żaden splendor, raczej wstyd.

    Uczelnia ma swe wymagania i program, kto nie daje rady, nie jest godzien tej uczelni.
    Szanuję to, co robił Wydrzycki, ale jestem przeciwny tablicy na tej zacnej uczelni.

Skomentuj

Skip to content