HomeKulturaZapraszamy do Letniej Szkoły Artystycznej przy ZPB!

Zapraszamy do Letniej Szkoły Artystycznej przy ZPB!

Dziesięciodniowy kurs zajęć pt. „Spotkania z tradycją” zorganizuje dla dzieci i młodzieży w terminie 10-20 czerwca Związek Polaków na Białorusi. Będzie to już IV edycja Letniej Szkoły Artystycznej dla dzieci i młodzieży, którą ZPB organizuje w okresie letnich wakacji.

W 2017 roku przed świętami Bożego Narodzenia Eugeniusz Błudow poprowadził warsztaty rękodzieła ze słomy w Siemiatyczach na Podlasiu. Na zdjęciu: uczniowie Eugeniusza Błudowa demonstrują wykonanych własnoręcznie słomianych aniołków, które ozdobiły świąteczne choinki w ich domach

W tym roku zajęcia w szkole poprowadzi znakomity grodzieński twórca ludowy, jeden z najlepszych na Białorusi mistrzów, specjalizujących się na wyrobach ze słomy, Eugeniusz Błudow.

Mistrz podzieli się ze swoimi uczniami sekretami robienia ze słomy tzw. „pająka” – ozdoby ludowej w kształcie oryginalnego żyrandola, wieszanego w izbie, jako ozdobę świąteczną w okresie Bożego Narodzenia, bądź Świąt Wielkanocnych. Uczniowie tegorocznej Letniej Szkoły Artystycznej przy ZPB nauczą się także robienia słomianej gwiazdy karnawałowej, słomianej lalki oraz konika. Poznają też techniki tkania słomy: robienia słomianych warkoczy z dwóch słomek, a także warkoczy z trzech, czterech, a nawet pięciu słomek.

2015 rok. Stoisko Towarzystwa Twórców Ludowych przy ZPB na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Swoje wyroby ze słomy prezentuje Eugeniusz Błudow

Eugeniusz Błudow jest czlonkiem, działającego przy ZPB Towarzystwa Twórców Ludowych. Uprawiając sztukę ludową mistrz dokładnie bada kulturę materialną Ziemi Grodzieńskiej i jest uważany za jednego z najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. W swojej twórczości Eugeniusz Błudow wykorzystuje nie tylko słomę, lecz także wiklinę, specjalizuje się również w sztuce tkactwa ludowego. Mistrz jest regularnie zapraszany na festiwale i festyny ludowe, które odbywają się w Białymstoku, Warszawie, Węgorzewie, Toruniu, Łodzi i innych miastach Polski. Prowadzi warsztaty plecenia ze słomy zarówno na Białorusi, jak i w Polsce.

Skorzystać z unikatowej okazji pobierania lekcji z zakresu sztuki ludowej u jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie, jakim jest Eugeniusz Błudow, mogą w ramach tegorocznej Letniej Szkoły Artystycznej „Spotkania z tradycją” dzieci i młodzież w wieku od 11 do 16 lat. Dziesięciodniowy kurs zajęć zakończy wystawa prac uczniów szkoły.

Zgłoszenia do udziału w Letniej Szkole Artystycznej „Spotkania z tradycją” przyjmuje Dział Kultury przy ZPB pod numerem telefonu: +375 29 2084842 (Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury).

Uwaga! Liczba uczniów  Letniej Szkoły Artystycznej „Spotkania z tradycją” jest ograniczona. Radzimy więc pospieszyć się ze zgłoszeniami udziału w niej!

 Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content