HomeKulturaVII edycja Konkursu „Kolorowe Nutki”

VII edycja Konkursu „Kolorowe Nutki”

Szesnaście solistów i dziesięć zespołów wokalnych rywalizowało 5 maja w Grodnie o nagrody VII Konkursu Polskiej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Kolorowe Nutki”. Artyści reprezentowali polskie środowiska artystyczne z całej Białorusi.

Zespół wokalny „Recha” z Kalinkowicz (obwód homelski)

Wydarzenie, jak co roku, zorganizował Związek Polaków na Białorusi przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Geografia uczestników konkursu okazała się niezwykle różnorodna. Na scenie konkursowej pojawiali się soliści i zespoły z ponad piętnastu miejscowości, rozsianych po czterech obwodach Białorusi.

Jury: Agnieszka Glińska, konsul RP Izabela Rybak i Barbara Maj

Każdy uczestnik wykonał dla publiczności i jurorów po dwie piosenki w języku polskim. Jury w składzie: Barbara Maj, znana białostocka piosenkarka i artystka kabaretowa, Agnieszka Glińska, pianistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Izabela Rybak, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie – miało za zadanie ocenianie występów solistów w trzech kategoriach wiekowych: 6-10 lat, 11-13 lat, a także 14-15 lat oraz występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów wokalnych, wiek uczestników których nie przekroczył 15 lat.

W najliczniej obsadzonej kategorii konkursowej – soliści w wieku 6-10 lat – jurorzy postanowili stworzyć zdublowane podium konkursowe, rozdając po dwa III, II i I miejsca ex aequo.

Laureatami „Kolorowych Nutek” wśród najmłodszych solistów zostali zatem:

Anastazja Łaptiewa (Mińsk) i Ksenia Smolska (Mołodeczno) – III miejsce ex aequo;

Anastazja Łaptiewa

Ksenia Smolska

Ksenia Sawczuk (Grodno) i Marek Spirydowicz (Smorgonie) – II miejsce ex aequo;

Ksenia Sawczuk

Marek Spirydowicz

Aryna Hryszczanowicz (Lida) i Władysław Rydkin (Wilejka) – I miejsce ex aequo.

Aryna Hryszczanowicz

Władysław Rydkin

Starsze kategorie konkursowe okazały się, niestety, o wiele mniej liczne niż najmłodsza. Dlatego w obu z nich jurorzy postanowili przyznać tylko po jednym II miejscu, które wśród solistów 11-13 lat zdobyła Agata Ejsmont z Grodna, a wśród najstarszych (14-15 lat) – również grodnianka Agnieszka Komincz.

Agata Ejsmont

Agnieszka Komincz

Po zakończeniu występów konkursowych w kategorii zespołów – mało kto na sali wątpił w to, komu zostanie przyznane zwycięstwo. Intrygę „zniszczył” zespół wokalny „Recha” z Kalinkowicz (obwód homelski), jako jedyny w konkursie śpiewający a capella. Młodzi artyści uroczo, wykorzystując wielogłos i technikę śpiewu, zwaną kanonem, wykonali popularną piosenkę ludową „Kukułeczka” oraz utwór „Coś tam w lesie stuknęło”.

Zespół wokalny „Recha”

Jeśli w kwestii zwycięskiego zespołu intryga została „wyeliminowana” jeszcze na etapie występów konkursowych, to walka za II i III miejsce okazała się niezwykle wyrównana. Decyzją jurorów II miejsce otrzymało Trio, reprezentujące Art Studio „Niespodzianka” z Mińska, a miejsce III ex aequo otrzymały: miński zespół „Marzenie” oraz zespół wokalny „Akwarele” z Grodna.

Trio Art Studio „Niespodzianka”

Zespół „Marzenie”

Zespół wokalny „Akwarele”

Z uwagi na wysoki poziom konkursu jurorzy przyznali także cztery wyróżnienia, które otrzymali: zespół „Przyjaciele” (Mińsk) oraz soliści Zachar Spirydowicz (Smorgonie), Małgorzata Kowalczuk (Grodno) i Ewelina Markowa (Mohylew).

Zespół „Przyjaciele”

Zachar Spirydowicz

Małgorzata Kowalczuk

Ewelina Markowa

– Nie chcielibyśmy, aby ci, którzy nie zdobyli nagród w tym konkursie, wrócili do domu z myślą, że są gorsi od laureatów. Każdy z was zasługuje na nagrodę, już chociażby za to, że odważyliście się przystąpić do rywalizacji – mówiła w imieniu jurorów Barbara Maj. Jej koleżanka Agnieszka Glińska z kolei zaznaczyła, że dopiero podczas występów konkursowych zdała sobie sprawę z tego, jakiego wysiłku konkursowiczów, żyjących w środowisku nie polskojęzycznym, kosztowało nauczenie się śpiewania piosenek w języku polskim. – Niektóre z waszych występów wzruszyły mnie do takiego stopnia, że nie mogłam powstrzymać łez – przyznała się jurorka. Konsul Izabela Rybak z kolei podkreśliła w swoim przemówieniu, że podziwia każdego z konkursowiczów, a także dziękuje ich rodzicom i opiekunom za doskonałe przygotowanie artystów do konkursu i świetną polską wymowę młodych piosenkarzy.

Barbara Maj

Konsul RP Izabela Rybak

Agnieszka Glińska

Prezes ZPB Andżelika Borys

Rodzicom, opiekunom i młodym artystom podziękowała za naukę języka polskiego oraz za pielęgnowanie polskiej kultury w swoich miejscowościach także prezes ZPB Andżelika Borys. Polska działaczka zaznaczyła również rolę, jaką odegrała w organizacji Konkursu „Kolorowe Nutki” wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.

Anna Kłunejko z Wołkowyska

Daria Klimuk z Grodna

Duet Art Studio „Niespodzianka” z Mińska

Gromada zuchowa „Zielona Wyspa” ze Słoniamia

Grupa wokalna zw Stołpców

Małgorzata Gawryłkiewicz ze Smorgoń

Marta Łosiewa z Brześcia

Polina Godlijewska z Oszmiany

Trio ze Stołpców

Złata Bagriec z Radunia

Grupa wokalna „Dzwoneczki” z Wilejki

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Jako ojciec dzieci, uczęstników konkursu powiem szczerze. Konkurs wspaniały, dzieciaki zadowoleni. Ale, nie zbieram się spoczywać na laurach, dla Polaków z Kresów zachowanie polskości to życiową droga. Działamy dalej!

Skomentuj

Skip to content