HomeOświataW Rosji protestują przeciwko likwidacji jedynej w tym kraju Polskiej Szkoły. PODPISZ PROTEST!

W Rosji protestują przeciwko likwidacji jedynej w tym kraju Polskiej Szkoły. PODPISZ PROTEST!

W rosyjskim Sankt Petersburgu może zostać zlikwidowana jedyna w tym mieście i w całej Rosji Szkoła Średnia nr 216 im. Adama Mickiewicza z pogłębionym nauczaniem języka polskiego i polskiej kultury. Informuje o tym rosyjska redakcja rozgłośni „Radio Swoboda”.

Popiersie Adama Mickiewicza, zdobiące gmach Polskiej Szkoły w Sankt Petersburgu, noszącej imię Wieszcza, fot.: Tatyana Voltskaya/Svoboda. org

Według dziennikarzy likwidacja placówki edukacyjnej, nazywanej w Sankt Petersburgu potocznie Polską Szkołą, może być skutkiem rosyjskiej polityki izolowania się od Zachodu oraz pogarszania się stosunków na linii Moskwa – Warszawa.

Formalną przyczyną likwidacji placówki edukacyjnej, noszącej imię polskiego Wieszcza jest tzw. „reorganizacja”, wskutek której Szkoła Średnia nr 216  im. Adama Mickiewicza zostanie dołączona do innej petersburskiej szkoły, w której nie ma nauczania języka polskiego.

Rodziców uczniów Polskiej Szkoły poinformowano o „reorganizacji” placówki i de facto jej likwidacji po tym , jak 11 kwietnia Komitet ds. Edukacji Sankt Petersburga podjął odpowiednią decyzję, w której zaznaczył, że w wyniku reorganizacji Szkoła Średnia nr 216 zostanie skreślona z listy państwowych instytucji edukacyjnych.

„Jest to jedyna w całej Rosji szkoła, której uczniowie nie tylko uczą się języka polskiego, lecz także zanurzają się głęboko w polską kulturę” – informuje na swoim portalu internetowym „Radio Swoboda”. Rozgłośnia podkreśla także, że Polska Szkoła od dawna i skutecznie współpracuje z polskimi placówkami edukacyjnymi poza granicami Rosji, jej uczniowie biorą udział w działającym przy szkole zespole folklorystycznym „Polanie”, który to zespół jest stałym uczestnikiem organizowanych w Sankt Petersburgu festiwali i imprez kulturalnych.

Szefowa szkoły Irina Fuziejewa, komentując sytuację wokół likwidowanej placówki, zaznacza, że  jej problemy zaczęły się w 2014 roku i nasilały się w miarę pogarszania się stosunków między Polską, a Rosją. – Poza tym język polski stał się nikomu nie potrzebny – dodała dyrektor. Według dziennikarzy i rodziców uczniów szkoły ostatnia konstatacja pani dyrektor jest kontrowersyjna, gdyż zainteresowanie językiem polskim i polską kulturą było w Sankt Petersburgu wysokie od wielu lat i nie mogło nagle zaniknąć nawet z powodów politycznych.

Rodzice uczniów starszych klas szkoły postanowili protestować przeciwko likwidacji ulubionej placówki edukacyjnej swoich dzieci.

Na jednym z rosyjskich portali, umożliwiających zbieranie podpisów pod społecznymi petycjami pod adresem władz uruchomione zostało zbieranie podpisów pod protestem przeciwko likwidacji  jedynej w Rosji szkoły z pogłębionym nauczaniem języka polskiego i polskiej kultury.

Autorzy petycji podkreślają, że likwidacja Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza w Sankt Petersburgu jest nieuzasadniona, gdyż jej uczniowie mają odpowiednie warunki nie tylko do nauki języka polskiego i poznawania polskiej kultury, lecz także do pobierania wszechstronnej wiedzy oraz rozwoju osobowości. „Dzieci biorą udział w zawodach sportowych, tańczą w zespole „Polanie”, wyjeżdżają do Polski i podróżują po niej, organizują godne obchody świąt. Nie można tak po prostu zniszczyć pomost, pozwalający na zdobywanie nowej wiedzy!” – piszą autorzy petycji.

W chwili obecnej petycję internetową w obronie Polskiej Szkoły w Sankt Petersburgu podpisało  667 mieszkańców tzw. kulturalnej stolicy Rosji. Autorzy petycji planują zebrać pod nią co najmniej 750 podpisów, licząc, że władze pod presją obywateli wycofają się z pomysłu likwidacji Polskiej Szkoły.

Uwzględniając to, że portal Znadniemna.pl ma wielu czytelników w Rosji, udostępniamy link na stronę internetową z tekstem petycji w obronie Polskiej Szkoły w Sankt Petersburgu:

Podpisz protest w obronie Polskiej Szkoły!

Znadniemna.pl na podstawie Svoboda.org

Najnowsze komentarze

  • Uważam, że władze Rosji powinny zrobić wszystko a nawet więcej dla utrzymania tej szkoły. Likwidując ją bowiem a nawet li tylko przypuszczając, że jednak nie chodzi tym władzom o jakieś cele polityczne i po prostu dopuszczając teraz do likwidacji tej jedynej w Rosji szkoły, dadzą kolejny dowód swojej antypolskości. Liwidacja Marchlewszczyzny , likwidacja fizyczna oficerów polskich w Katyniu i Miednoje, wywózka i eksterminacja około 200 tysięcy Polaków w latach 1937-1939 , terror, mordy i wywózki w latach 1939 aż do 1956 roku, likwidacja wszelkich oznak polskości, pomników , dzieł polskiej kultury , nauki i sztuki … I nie widać końca tej antypolskiej działalności pogrobowców imperium Mongołów. W XXI wieku stosują te same sposoby , co za cara Iwana Szalonego … I oni chcą abyśmy nie szukali sojuszy przeciw nim. Postępując tak antyracjonalnie nakręcają dalszą spiralę braku wzajemnego zaufania. Świat dowie się o tym ale im to nie przeszkadza. Kurica , nie ptica, Polsza nie zagranica – to hasło trzyma się ich umysłów kurczowo. Do czasu.

  • Za „komuny” słuchałem „Radio Swoboda”,bo na terenie Polski było nieco mniej chyba zagłuszane, niż W. Europa. Obecnie jednak wydaje się, że ta radiostacja włączyła się do antyrosyjskiej propagandy. Nie cierpiałem nigdy i nadal nie znoszę propagandy. Czekam na potwierdzenie tej wiadomości ze źródeł niezależnych.

  • Haniebna i antypolska polityka Rządu RP doprowadza do tego, że wrócą na Kresy czasy dawnego ZSRR, kiedy to Polacy się uczyli języka i kultury polskiej od swoich dziadków i rodziców. Może to i dobrze, bo odbywało się to w sposób naturalny, serdeczny i bezinteresowny.
    Nie ma dzisiaj z powołania polskich dyplomatów na placówkach, są tylko „grzeczni” wykonawcy złej woli Rządu z Warszawy. Szkoda.

Skomentuj

Skip to content