HomeSpołeczeństwoApel o solidarność z ZPB i Andżeliką Borys

Apel o solidarność z ZPB i Andżeliką Borys

Tradycyjne zebranie wtorkowe Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Grodnie stało się okazją do poinformowania działaczy oddziału o przeniesieniu na wtorek, 23 kwietnia, procesu nad prezes ZPB Andżeliką Borys za nielegalne, zdaniem milicji Grodna, zorganizowanie jarmarku „Grodzieńskie Kaziuki 2019”.

Prezes ZPB Andżelika Borys informuje członków Oddziału ZPB w Grodnie o przełożeniu terminu rozprawy sądowej za „Grodzieńskie Kaziuki 2019”

Wczoraj na zebraniu wtorkowym o przełożeniu na późniejszy, niż informowano wcześniej, termin rozprawy sądowej poinformowała Polaków Grodna sama Andżelika Borys. Mówiła, że słyszała, iż wielu działaczy ZPB planowało swoją obecność na procesie nad nią w Sądzie Rejonu Leninowskiego w Grodnie w najbliższy czwartek, zgodnie z zapowiedzianym wcześniej przez kancelarię sądu terminem procesu.

– Wiem, że niektórzy załatwili sobie na ten czwartek dzień wolny w pracy. Dosłownie godzinę temu z nieznanych mi powodów  kancelaria sądu poinformowała, że w wyznaczonym pierwotnie terminie rozprawa się nie odbędzie. Rozpoczęcie procesu zostało przeniesione na następny tydzień i odbędzie się we wtorek, 23 kwietnia, o godzinie 10:00 w Sądzie Rejonu Leninowskiego Grodna przy ulicy Dowatora 2. Wszystkich, zawiedzionych przeniesieniem terminu rozprawy przepraszam – zakomunikowała Andżelika Borys, prosząc o przekazanie tej informacji znajomym, którzy planowali swoją obecność na rozprawie sądowej w najbliższy czwartek.

Po wystąpieniu prezes ZPB głos zabrała wiceprezes organizacji Irena Waluś. Zaapelowała ona, aby mimo przełożenia rozprawy na później członkowie ZPB przybyli do Sądu Rejonu Leninowskiego w nowym, wyznaczonym przez sąd terminie, czyli 23 kwietnia.

– Wasza obecność na procesie stanie się przejawem solidarności ze Związkiem Polaków na Białorusi i z panią prezes Andżeliką Borys, którą stawiają przed sądem za pielęgnowanie przez nas, mieszkających na Białorusi Polaków, polskich tradycji i kultury – mówiła Irena Waluś, dodając, że Polacy są postrzegani przez inne nacje, jako naród, który zawsze i w każdych warunkach potrafił wykazać solidarność z niesprawiedliwie prześladowanymi, zwłaszcza z rodakami. – W tym przypadku nie chodzi o jakiś szczególny wysiłek, lecz tylko o obecność na procesie – dodała wiceprezes ZPB.

Wiceprezes ZPB Irena Waluś apeluje o przybycie na proces nad Andżeliką Borys

O tym, że w sądzie planuje pojawić się większość słuchaczy działającego przy ZPB Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mimo tego, że są to często ludzie w podeszłym wieku, cierpiący na liczne choroby, powiedziała podczas zebrania prezes UTW przy ZPB Halina Gawrus. Wytłumaczyła, że przygotowania do wizyty w sądzie nie muszą być skomplikowane.

– Należy zabrać ze sobą paszport oraz, na wszelki wypadek, wziąć różaniec, aby się pomodlić w intencji sprawiedliwego zakończenia rozprawy, no i mile widziane byłyby jakieś upiększenia na ubraniach wykonane w polskich barwach narodowych – zaproponowała Halina Gawrus.

O przybycie do sądu w dniu 23 kwietnia prosi prezes UTW przy ZPB Halina Gawrus

Redakcja portalu Znadniemna.pl  dowiedziała się, że przybycie na proces nad Andżeliką Borys planują we wtorek także przedstawiciele innych terenowych oddziałów ZPB.

Wobec tego przypomnijmy, że aktualnie wyznaczony przez sąd termin i miejsce rozprawy nad Andżeliką Borys za organizację „Grodzieńskich Kaziuków 2019” są takie:

23 kwietnia 2019 roku, godzina 10:00, Sąd Rejonu Leninowskiego Grodna, znajdujący się pod adresem: ulica Dowatora 2.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Pewnie nie zamieścicie mojej wypowiedzi, ale jednak napiszę, że nie solidaryzuje się ani z obecną oBcją ani tym bardziej z niejaką Borys, która się rozporządza polskim kapitałem wraz z cieniem Gawina nieuczciwie. Polscy podatnicy ubolewają nad tym, że za ich pieniądze Borys kupuje lojalność małej i nieznaczącej dla ruchu polskiego w Białorusi grupki ludzi i jeszcze do tego próbuje udawać bohaterkę.
    Żałosne to jest!
    (pewnie nie wydrukujecie, ale przynajmniej poczytacie sobie).
    Paweł Roś.

Skomentuj

Skip to content