HomeKulturaWieczór Moniuszkowski w Mińsku

Wieczór Moniuszkowski w Mińsku

Oddziały i zespoły, działające przy Związku Polaków na Białorusi, kontynuują obchody Roku Moniuszkowskiego, ogłoszonego w Polsce z okazji  200. rocznicy urodzin twórcy polskiej opery narodowej.

Tatiana Wołoszyna opowiada o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki

Kolejnym przedsięwzięciem w ramach obchodów, które potrwają przez cały rok, stał się Wieczór Moniuszkowski, zorganizowany 22 marca w siedzibie Oddziału ZPB w Mińsku przez działający przy oddziale chór „Tęcza” i jego kierowniczkę Tatianę Wołoszyną.

Tatiana Wołoszyna, jako organizatorka wydarzenia, zaprezentowała przybyłym na spotkanie działaczom ZPB i mieszkańcom białoruskiej stolicy interesującym się polską kulturą krótkie streszczenie najważniejszych i najciekawszych faktów o życiu i twórczych dokonaniach Stanisława Moniuszki, mocno związanego z ziemią mińską, bo urodzonego w podmińskim majątku Ubiel.

Podopieczni Tatiany Wołoszynej z chóru „Tęcza” zaprezentowali  z kolei program artystyczny, na który złożyło się wykonanie szeregu utworów wybitnego twórcy, zasłużonego nie tylko dla kultury polskiej, lecz także dla kultury białoruskiej. Właśnie Stanisławowi Moniuszce Białorusini zawdzięczają debiut operowy i de facto literacko-dramaturgiczny jednego z najwybitniejszych białoruskich literatów XIX stulecia Wincentego Dunina-Marcinkiewicza – autora libretta do moniuszkowskiej opery „Sielanka”, napisanego częściowo w języku białoruskim. Moniuszko współpracował z klasykiem literatury białoruskiej, jako autorem librett, przy komponowaniu czterech z dwudziestu swoich oper.

Śpiewa chór „Tęcza”. Dyryguje Tatiana Wołoszyna

Występ chóru „Tęcza” zgromadzona na Wieczorze Moniuszkowskim publiczność nagrodziła głośnymi oklaskami i okrzykami „brawo”!

Natalia Krywoszejewa z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content