HomeOświataLekcje pokazowe z udziałem uczniów Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Lidzie (fotoreportaż)

Lekcje pokazowe z udziałem uczniów Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Lidzie (fotoreportaż)

Już trzeci ośrodek edukacyjny, działający przy Związku Polaków na Białorusi, gościł w tym roku działaczy oświatowych ZPB, którzy przeprowadzili dla nauczycieli i rodziców lekcje pokazowe z zakresu nauczania języka polskiego z uczniami w różnym wieku.

Prezes ZPB Andżelika Borys wita uczestników i obserwatorów lekcji pokazowych

Po Grodnie i Mińsku taki format wymiany doświadczeń pedagogiczno-dydaktycznych zastosowano 23 marca w działającej przy ZPB Polskiej Szkole Społecznej (PSS) w Lidzie.

W lekcjach, które w przypadku uczniów klas starszych i maturalnych były poświęcone aspektom nauczania polskiej gramatyki, a w przypadku najmłodszych – słownictwa, określającego ludzkie części ciała, ogółem wzięło udział około pięćdziesięciu uczniów PSS przy ZPB w Lidzie. Lekcjom przyglądali się także nauczyciele z tej placówki oświatowej, a także ich koledzy z  ośrodków edukacyjnych w Wołkowysku, Raduniu, Werenowie oraz Iwiu. Przekonać się o tym, w jak atrakcyjnej formie mogą i powinny być prowadzone lekcje języka polskiego w ośrodkach edukacyjnych, działających przy ZPB zapragnęło również kilkadziesiąt rodziców uczniów, uczęszczających do PSS przy ZPB w Lidzie.

Pracy koleżanek przyglądała się także prezes ZPB Andżelika Borys. Witając obecnych oznajmiła ona, że stara się osobiście brać udział w prowadzonych przez nauczycieli lekcjach pokazowych, aby przekonać się, że prezentowana przez nich metodyka i koncepcja organizacji lekcji może być stosowana w różnych ośrodkach i jest atrakcyjna dla różnych kategorii uczniów.

Na lekcje pokazowe przybyło około pięćdziesięciu uczniów i kilkudziesięciu rodziców

Jako pierwsza swoją lekcję, poświęconą zasadom odmiany wyrazów przez przypadki w języku polskim, zaprezentowała nauczycielka ze Stołpców, będąca kandydatem na trenera Lokalnego Ośrodka Metodycznego, powstającego przy ZPB z ramienia Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – Jana Ukraincewa. Jej lekcja okazała się bardzo interesująca dla lidzkich uczniów, co potwierdzili oni, nagradzając nauczycielkę głośnymi brawami.

Kolejną lekcję z zakresu gramatyki języka polskiego, tym razem poświęconą zasadom używania w wyrazach polskich liter „ch”i „h”, „r” i „rz”, „l” i „ł” oraz innych, przeprowadziła z uczniami PSS przy ZPB w Lidzie doświadczona nauczycielka z Mohylewa Anastazja Hakiri, będąca wiceprezesem działającego przy ZPB Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich. Podobnie jak w przypadku poprzedniczki, lidzcy uczniowie brali w lekcji aktywny udział, demonstrując tym samym, że  z łatwością przyswajają wykładaną im wiedzę z zakresu polskiej gramatyki.

Ostatnią i najbardziej radosną, bo skierowaną  do najmłodszych uczniów, lekcję o ludzkich częściach ciała przeprowadziła, wykorzystując zamiłowanie dzieciaków do malowania i rysowania, nauczycielka ze Słonimia, będąca kandydatką na doradcę Lokalnego Ośrodka Metodycznego, powstającego przy ZPB z ramienia Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – Julia Hancewicz.

W trakcie pracy z najwdzięczniejszą, bo najmłodszą, kategorią uczniów Julii Hancewicz udało się pobudzić ich aktywność na tyle, że dzieciaki bez krępowania się wychodziły do tablicy, aby podpisać po polsku na zawieszonym na niej rysunku ludzika podstawowe części jego ciała i dorysować brakujące.

Atmosfera zabawy tak pochłonęła najmłodszych, że do wspólnego z nimi rysowania ludzików i podpisywania „rączek”, „nóżek”, „głowy”, „ramion”, „uszu”, „nosa” oraz innych części ciała – włączyli się obserwujący dzieciaków dorośli. Nie oparła się pokusie wzięcia udziału w poznawczym procesie twórczym także Andżelika Borys, która w pewnym momencie poprosiła jeden z zespołów, pracujących nad rysowaniem ludzika i podpisywaniem części jego ciała, o pozwolenie przyłączenia się do wspólnej pracy.

Po zakończeniu lekcji pokazowych odbyło się ich podsumowanie, podczas którego Andżelika Borys poprosiła rodziców uczniów PSS przy ZPB w Lidzie, biorących udział w lekcjach pokazowych, o  podzielenie się wrażeniami. W swoich wystąpieniach rodzice podkreślali, że wszystkie trzy nauczycielki wykazały się wysokim profesjonalizmem i ogromną umiejętnością zachęcania ich pociech do aktywnego udziału w zajęciach. Według rodziców, jeśli proces i poziom nauczania w PSS przy ZPB w Lidzie będzie zbliżał się do zaprezentowanego podczas lekcji poziomu, to liczba chętnych do oddawania dzieci na naukę języka polskiego w lidzkim ośrodku edukacyjnym ZPB  – będzie ciągle rosła.

Wszystkie materiały i opracowania metodyczne do zaprezentowanych lekcji pokazowych ich prowadzący udostępnili swoim kolegom zarówno z Lidy, jak i z innych reprezentowanych na warsztatach ośrodków nauczania.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu lekcji pokazowych w Lidzie.

Lekcja, prowadzona przez Janę Ukraincewą:

Lekcja, prowadzona przez Anastazję  Hakiri:

Lekcja, prowadzona przez Julię Hancewicz:

Podsumowanie zajęć:

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • —-jestem Polka—-jestem bardzo dumna!!!urodzona–Jazno 1936——–

  • —–moja mamusia Wanda Krawczynska–Woronowiczowa—-z Tarnowa-nauczycielka jezyka polskiego—Jazno—–mam legitymacja—inspektorat szkolny w GLEBOKIEM—1937——-i.t.d.

  • W takich szkołach, wśród takich nauczycieli i uczniów, czuć powiew Polski.

Skomentuj

Skip to content